داروخانه کیهان


هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

keyhanpharmacy@gmail.com

با ما در تماس باشید

88277635 - 021

آدرس

تهران : گیشا , کوی نصر , کوچه دوم , پلاک 23 , داروخانه کیهان2020-02-09 15:30:46 بازدید: 462

کیتوزان چیست ؟ فواید مصرف آن

کیتوسان چیست؟

کیتین و کیتوزان به عنوان فراوان ترین آمینو پلی ساکاریدها در طبیعت، دارای خصوصیاتی از جمله سازگاری زیستی بالا، سمیت پایین، زیست تخریب پذیری و خواص ضد میکروبی قابل قبول هستند. این خصوصیات منحصر به فرد، موجب شد تا کیتین و کیتوزان توجه زیادی را نه تنها از نظر فراوانی در منابع طبیعی بلکه به دلیل پتانسیل بالا، جهت تهیه مواد کاربردی، به طرف خود معطوف کنند. پیشرفت های گسترده ای در بهبود خواص آنها به منظور استفاده در مهندسی بافت، ترمیم زخمها و سیستم های انتقال و رهایش دارو حاصل شده است.

کیتین از فراوان ترین بیوپلیمرها بعد از سلولز می باشد. کیتین یک پلی ساکارید طبیعی است و به طور برجسته در پوسته سخت پوستانی مثل خرچنگ و میگو، کوتیکول حشرات و دیواره سلولی قارچ ها یافت می شود.

کیتین و کیتوزان بعنوان یک آمینو پلی ساکارید طبیعی که دارای ساختمان بی نظیر و خصوصیاتی چند منظوره هستند به طور وسیعی در پزشکی و صنعت مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله خصوصیات بارز آنها می توان به سازگاری زیستی بالا، زیست تخریب پذیری قابل قبول در کنار سمیت پایین، همچنین خواص آنتی باکتریال و ضدحساسیت آنها اشاره کرد.

خصوصیات کیتین و کیتوزان:

بیشتر پلی ساکاریدهای موجود در طبیعت از جمله سلولز (cellulose)، دکسترین (dextran)، پکتین (pectin) ، آلجینیک اسید ( alginic acid)، آگار (agar) ، آگاروز( agarose) و کاراجینان (carrageenan) به صورت خنثی و اسیدی می باشند. درحالیکه کیتین و کیتوزان به صورت بازی در طبیعت موجود است. وجود همین خصوصیت منحصر به فرد است که آنها را قادر می سازد تا به صورت شیمیایی با چربیها، کلسترول، پروتئینها، DNA و RNA و یونهای فلزی پیوند تشکیل دهند. کیتین به دلیل خاصیت چربی دوستی بالا در آب و بسیاری از حلالهای آلی نامحلول است و کیتوزان نیز در محلول اسیدهای رقیق در PH<6 قابل حل است.

کاربردهای کیتین و کیتوزان:

حلالیت پایین کیتین، مهمترین عامل محدود کننده مصرف این بیوپلیمر محسوب می شود. علیرغم این محدودیت، تا کنون کاربردهای زیادی از کیتین و مشتقاتش گزارش شده است. از اینرو کیتوزان بدلیل وجود گروههای آمین آزاد در طول زنجیره پلیمر و توانایی تشکیل کیلیت و حلالیت خوب در اسیدهای ضعیفی چون اسید استیک،

جایگاه مناسبی را در بین پلی ساکاریدها به خود اختصاص داده است. الیاف ساخته شده از کیتین و کیتوزان برای تهیه نخهای بخیه قابل جذب و همچنین تهیه پارچه هایی جهت بهبود زخم بسیار موثر هستند.

ادعا شده است که پارچه های تهیه شده از این الیاف می توانند برای تصفیه فاضلابها از یونهای فلزات سنگین مورد استفاده قرار گیرند.

کیتین و کیتوزان به دلیل خواص شیمیایی و فیزیکی بسیار مناسب و همچنین خواص زیستی منحصر به فرد در صنعت و پزشکی جایگاه بسیار خوبی نسبت به دیگر پلی ساکاریدها پیدا کرده اند که در ادامه به بعضی از موارد استفاده آنها اشاره می شود:

کاربردهای بیو پزشکی:

مهندسی بافت ( Tissue engineering):

مهندسی بافت یک از جذاب ترین موضوعات حال حاضر محققین در سراسر دنیا به شمار می آید. که شامل توسعه و تغییر در زمینه رشد آزمایشگاهی سلول ها، بافتها و اندامها، به منظور جایگزینی، ترمیم و افزایش عملکرد قسمت آسیب دیده بدن است. به طوریکه کاربرد زیادی در ترمیم پوست، تاندون، استخوان، رگهای خونی و غیره دارد. اولین لازمه آن طراحی یک داربست سه بعدی است که سلولها بتوانند برای رشد در داخل آن لانه گزینی کنند. داربست باید دارای چند ویژگی مهم باشد که عبارتند از:

 1)  باید دارای خلل و فرج فراوان با اندازه های مناسب باشد تا سلولها در آن لنگر بیندازند

 2)  سطح خارجی وسیعی داشته باشد

 3)  سرعت تخریب پذیری داربست باید با سرعت رشد بافت حاصل متناسب باشد

 4) خاصیت مکانیکی مناسبی داشته باشد که در طول زمان رشد بافت، ساختار از هم نپاشد

 5)  برای سلول غیرسمی و دارای سازگاری زیستی بالایی با آن باشد.

بهبود زخم و سوختگی ( Burn and wound healing):

یکی از چالش های اصلی درمان و بهبود زخم ها، مقاومت میکروارگانیسم ها در برابر آنتی بیوتیک می باشد که باعث می شود بهبود زخم با تاخیر روبه رو شود. اخیرا تحقیقات زیادی برای گسترش ترکیبات ضدمیکروبی در درمان زخمها به منظور کاهش مقاومت ضد باکتری میکروارگانیسمها انجام شده است. کیتین و کیتوزان هر دو یک تاثیر تسریع کننده بر بهبود زخمها دارند.

کیتوزان همچنین به عنوان یک کاندیدای امیدبخش برای درمان سوختگی نیز به شمار می آید. کیتوزان می تواند به صورت پوششی بادوام، جاذب آب و زیست سازگار، مستقیما برای درمان سوختگی استفاده شود. یکی از مزیت های این نوع پوشش، نفوذپذیری بالای آن نسبت به اکسیژن است که بهبود سوختگی را تسریع می کند. علاوه بر موارد فوق، این گونه از پوششها قادرند آب را جذب کرده و به طور طبیعی در اثر آنزیمهای بدن تجزیه شوند و نیازی به برداشت پوشش، بعد از بهبود سوختگی نیست.

رهاسازی دارو (Drug Delivery):

کیتین، کیتوزان و مشتقات آنها آینده روشنی به عنوان یک عامل کمکی در انتقال و رهاسازی داروها دارند. حلالیت کیتوزان در اسیدهای ضعیف، به دلیل وجود گروه های آمین نوع اول، بهترین توجیه برای محبوبیت آن نسبت به کیتین می باشد. علاوه بر این سازگاری زیستی قابل قبول، زیست تخریب پذیری آن به واسطه تعدادی از آنزیمها و تشکیل ژل در PH های پایین ، آنرا به یک بیوپلیمر بی نظیر بدل کرده است. همچنین کیتوسان دارای فعالیت ضد اسیدی است که مانع از کاهش اثر داروها در معده می شود.

سیستم هایی که بر پایه پلیمر کیتوزان بنا شده اند در انتقال و رهاسازی پروتئینها/پپتیدها ، فاکتورهای رشد، داروهای ضد درد و التهاب، داروهای ضد سرطان ، آنتی بیوتیک ها و همچنین در درمان نارسایی های ژنی مورد استفاده قرار میگیرند.

سیستم های متنوع انتقال دارو در ارتباط با درمان انواع سرطان ها در حال گسترش است. در سال های اخیر کیتوسان از نظر زیست سازگاری زیستی در سلول های جانوری و کاربرد آن در زمینه های پزشکی و دارویی مورد توجه زیادی واقع شده است.

 

فواید دیگر:

  1. کمک به کاهش وزن:

کیتوزان اغلب به عنوان یک کمک طبیعی برای کاهش وزن به بازار عرضه می شود و یک مکمل غذایی از پوسته های پوست (مانند خرچنگ، میگو) ساخته شده است. اگر چه تولید کنندگان مکمل ادعا می کنند که کیتوزان می تواند با جذب چربی مبارزه کند، حمایت و ادعاهای علمی کمی برای کاهش وزن مفید توسط کیتوزان وجود دارد.

  1. مفید در بیماری لثه (پریودنتیت):

برخی تحقیقات نشان می دهد که استفاده از آسکوربات کیتوزان به طور مستقیم به لثه ها به درمان پرئودونت کمک می کند.

  1. پرکاربرد در جراحی پلاستیک:

برخی تحقیقات نشان می دهد که استفاده از N-کربوکسی بیوتییل کیتوزان به طور مستقیم به منطقه آسیب دیده به بهبود زخم کمک می کند و پس از عمل جراحی پلاستیک تشکیل اسکار راکاهش می یابد.

  1. مناسب برای نارسایی کلیه:

تحقیقات نشان می دهد که مصرف کیتوزان از راه دهان ممکن است کلسترول بالا را کاهش دهد، کم خونی  و قدرت فیزیکی، اشتها و خواب در افرادی که نارسایی کلیه دارند و همودیالیز طولانی مدت دریافت می کنند، بهبود میبخشد.

  1. استفاده در سیستم های دارویی:

از کیتوزان در سیستم های دارویی مختلف نظیر هیدروژل، فیلم و نانوذره جهت تهیه فراورده های پوستی استفاده میگردد.

آیا مصرف کیتوزان خطر قرار دارد؟

کیتوزان برای بسیاری از افراد ممکن است به آسانی برای شش ماه یا زمانی که روی پوست استفاده می شود، استفاده شود.  وقتی کیتوزان از راه دهان مصرف میشود، ممکن است باعث ناراحتی معده، یبوست یا تولید گاز شود.

هشدارهای ویژه و موانع مصرف:

  • دوران بارداری و شیردهی: اگر باردار هستید یا شیردهی دارید، اطالعات کافی در مورد ایمنی مصرف کیتوزان از طریق دهان، وجود ندارد. لذا از مصرف آن  اجتناب کنید.
  • آلرژی مرغوب: کیتوزان از اسکلت بیرونی صدفها گرفته شده است. برای افرادی که آلرژی به صدف دارند نیز ممکن است حساسیت به کیتوزان ایجاد شود.

تداخلات دارویی:

وارفارین (کومادین):

میزان تداخل: متوسط/ در صورت مصرف این دارو احتیاط کنید. با مشاور دارویی و پزشک خود صحبت کنید.

وارفارین یک رقیق کننده ی خون است. نگرانی وجود دارد که مصرف کیتوزان ممکن است اثرات خونریزی وارفارین (کومادین) را افزایش دهد. مصرف کیتوزان با وارفارین (کومادین) می تواند احتمال خونریزی یا کبود شدن را افزایش دهد. اگر وارفارین مصرف کنید، از خوردن کیتوزان اجتناب کنید.

دوز مناسب برای مصرف کیتوسان از راه دهان:

برای کاهش کلسترول بالا و بهبود کم خونی، قدرت فیزیکی،  افزایش اشتها و خواب در افراد مبتلا به نارسایی کلیوی که تحت همودیالیز قرار می گیرند: 1.35 گرم کیتوزان سه بار در روز توصیه میشود.

KEYHAN

هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

آدرس : تهران - گیشا - کوی نصر - کوچه دوم - پلاک 23 - داروخانه کیهان

تلفن تماس : 88277635 - 021

ایمیل :keyhanpharmacy@gmail.com

logo-samandehi

Desing By adib-it Group