داروخانه کیهان


هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

keyhanpharmacy@gmail.com

با ما در تماس باشید

88277635 - 021

آدرس

تهران : گیشا , کوی نصر , کوچه دوم , پلاک 23 , داروخانه کیهان2020-02-02 18:05:04 بازدید: 354

HIV

HIV یک ویروس است که از طریق مایع های خاص بدن نفوذ می کند که به سیستم ایمنی بدن منتقل می شود، به ویژه سلول های CD4 که اغلب به نام سلول های T هستند. با گذشت زمان، HIV می تواند بسیاری از این سلول ها را از بین ببرد که بدن نمی تواند با عفونت ها و بیماری ها مبارزه کند. این سلول های خاص به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا عفونت را از بین ببرد.

اچ آی وی تعداد سلول های CD4 (سلول های T) را در بدن کاهش می دهد. این آسیب به سیستم ایمنی بدن برای جلوگیری از عفونت و برخی بیماری های دیگر سخت تر و سخت تر می شود. عفونتهای اپورتونیستی یا سرطانها از یک سیستم ایمنی بسیار ضعیف استفاده می کنند و نشان می دهند که فرد مبتلا به ایدز است.

HIV چیست؟

HIV یک ویروس در نقص ایمنی بدن است. این ویروس اگر درمان نشود، می تواند منجر به سندرم کمبود ایمنی، یا ایدز شود. بر خلاف برخی از ویروس های دیگر، بدن انسان نمی تواند به طور کامل از شر ویروس HIV خلاص شود، حتی با درمان.

HIV به سیستم ایمنی بدن حمله میکند خصوصا به سلول های T بدن که کمک کننده ی سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت ها میباشند. اچ آی وی تعداد سلول های CD4 (سلول های T) را در بدن کاهش می دهد، و این باعث می شود فرد بیشتر از سایر عفونت ها و یا سرطان های مرتبط با عفونت دریافت کند.

با گذشت زمان، HIV می تواند بسیاری از این سلول ها را از بین ببرد که بدن نمی تواند با عفونت ها و بیماری ها مبارزه کند. این عفونت های فرصت طلب یا سرطان ها از یک سیستم ایمنی بسیار ضعیف استفاده می کنند و نشان می دهد که فرد مبتلا به ایدز، مرحله آخر عفونت HIV است.

درمان موثر در حال حاضر وجود ندارد، اما با مراقبت های پزشکی مناسب، HIV می تواند کنترل شود. داروهایی که برای درمان HIV استفاده می شود، درمان ضد رترو ویروسی نامیده میشود.

ایدز چیست؟

ایدز فاجعه بار ترین مرحله از عفونت HIV است. افرادی که مبتلا به ایدز هستند، سیستم ایمنی بسیار آسیب دیده دارند که تعداد بیشتری از بیماری های شدید را به وجود می آورند که به آنها عفونت فرصتطلبانه می گویند. اچ آی وی گلبولهاي سفيد خون كه جزيي از سيستم ايمني بدن هستند را آلوده مي كند. وجود سيستم ايمني قوي براي مبارزه با عفونتهاي گوناگون ضروري است. هنگامي كه فردي به اچ آی وی مبتلا ميشود، اين ويروس سلولهاي  بدن وي را آلوده كرده و با گذشت زمان سيستم ايمني بدن قدرت خود در مبارزه با بيماريها را از دست ميدهد.

کمی پس از ابتلای فرد به اچ آی وی، سيستم ايمني بدن با استفاده از پادتن ها و سلولهاي كشنده به آن حمله مي كند كه نتيجه اين امر كاهش موقتي ميزان ويروس در بدن است. اما اچ آی وی همچنان فعال باقيمانده و به آلوده كردن و كشتن سلولهاي حياتي سيستم ايمني بدن ادامه ميدهد.

اچ آی وی همچنين در نقاطي از بدن تجمع مي كند كه داروهاي موجود ضد رترو ويروسي قادر به از بين بردن

آن نيستند. در صورت عدم انجام اقدامات درماني، فعاليت ويروس با گذشت زمان به ميزان قابل ملاحظه اي افزايش می يابد كه در نهايت منجر به از بين رفتن قدرت بدن در مبارزه با بيماريها ميگردد.

مراحل عفونت HIV چیست؟

شامل سه مرحله است:

 1. عفونت حاد اچ آی وی
 2. تاخیر بالینی
 3. ایدز (سندرم نقص ایمنی به دست آمده)

مرحله ی عفونت حاد اچ آی وی:

در عرض 2 تا 4 هفته پس از عفونت، بسیاری از مردم، اما نه همه، علائم آنفولانزا را تجربه می کنند، که اغلب به عنوان "بدترین آنفلوانزا" نامیده می شود. علائم عبارتند از تب، غدد تورم، گلودرد، بثورات، درد عضلانی و درد مفصلی، و سردرد. این "سندرم حاد مجعد روتاری" (ARS) یا "عفونت ابتدایی اچ آی وی" نام دارد و این پاسخ طبیعی بدن به عفونت HIV است. افرادی که فکر می کنند که ممکن است به تازگی آلوده شده اند و در مرحله حاد بیماری عفونی قرار دارند باید از حق مراقبت های پزشکی برخوردار باشند. شروع درمان در این مرحله می تواند به سلامت شما منجر شود.

در طول این دوره اولیه عفونت، مقدار زیادی از ویروس در بدن شما تولید می شود. این ویروس از سلول های CD4 برای تکثیر و از بین بردن آنها در روند استفاده می کند. به همین دلیل، سلول های CD4 شما می توانند به سرعت سقوط کنند. در نهایت واکنش ایمنی شما شروع به برداشتن سطح ویروس در بدن شما می کند تا سطح به نام نقطه تنظیم ویروسی است که سطح نسبتا پایدار ویروس در بدن شما است. در این مرحله، شمارش CD4 شما شروع به افزایش می کند، اما ممکن است به سطح قبل از عفونت برسد. این ممکن است برای سلامتی شما مفید باشد .

در مرحله عفونت حاد اچ آی وی، شما در معرض خطر بسیار بالای انتقال HIV به شرکای اشتراک جنسی یا سوزن هستید زیرا سطح HIV در خون شما بسیار زیاد است. به همین دلیل بسیار مهم است که اقدامات خود را برای کاهش خطر انتقال خود انجام دهید.

مرحله تعلیق بالینی:

پس از مرحله حاد عفونت اچ آی وی، بیماری به مرحله ای به نام مرحله "تأخیر بالینی" حرکت می کند. "تأخیر" به معنای دوره زمانی است که ویروس در یک فرد بدون ایجاد علائم زندگی می کند یا در حال رشد است. در طی مرحله تأخیر بالینی، افراد مبتلا به HIV مبتلا به هیچ علائمی نیستند و یا فقط موارد خفیف. (این مرحله گاهی اوقات "عفونت بدون علامت HIV" یا "عفونت مزمن HIV" نامیده می شود).

در طی مرحله تأخیر بالینی، ویروس اچ آی وی همچنان در سطوح بسیار پایین تولید می کند، حتی اگر با آزمایش های استاندارد آزمایشگاهی قابل تشخیص نباشد. افرادی که در این مرحله بدون علائم هستند قادر به انتقال HIV به دیگران هستند. خطر انتقال از طریق درمان HIV بسیار کاهش می یابد.

در مطالعاتی که به بررسی اثرات درمان HIV در انتقال می پردازد، هیچ گونه عفونت HIV جدید با کسی که با ویروس بسیار پایین یا غیر قابل کشف (سرکوب شده) ارتباط دارد، مرتبط نیست.

ایدز:

این مرحله از عفونت اچ آی وی است که وقتی که سیستم ایمنی بدن شما به شدت آسیب می بیند رخ می دهد و شما را به عفونت های فرصت طلب تبدیل می کند. هنگامی که تعداد سلول های CD4 شما کمتر از 200 سلول در هر میلی متر از جنس کروم (200 سلول / میلی متر 3) است، به نظر شما پیشرفت کرده اید.

(در افرادی که دارای سیستم ایمنی سالم هستند، شمارش CD4 بین 500 تا 1600 سلول در میلی متر است.) شما همچنین در نظر داشته باشید که اگر یک یا چند بیماری فرصتطلبانه را بدون در نظر گرفتن تعداد CD4 خود، به بیماری ایدز پیشرفت کنید. بدون درمان، افرادی که به ایدز ادامه می دهند معمولا حدود 3 سال زنده ماندن. هنگامی که یک بیماری فرصتطلبانه خطرناک دارید، انتظارات زندگی بدون درمان به حدود 1 سال می رسد. افراد مبتلا به اچ آی وی که در اوایل تشخیص داده می شوند، می توانند عمر طولانی داشته باشند که در مورد افرادی مانند افرادی است که اچ آی وی نیستند.

راه های انتقال HIV:

 • از راه تماس جنسی با فرد مبتال بدون استفاده از كاندوم
 • با استفاده مشترک از وسایل تزریق )سرنگ و سوزن، قاشق، فیلتر و ...(، وسایل خالکوبی و تاتو )قلم، جوهر و...(، وسایل سوراخ کردن گوش، تیغ اصالح، حتی مسواک مشترک و یا هر نوع وسیلهی تیز و برنده دیگر آلوده به ویروس مانند وسایل دندانپزشکی و پزشکی
 • ز راه انتقال خون و فرآورده های خونی حاوی ویروس
 • ز مادر مبتلا، به نوزاد در طی حاملگی، زایمان و شیردهی

اچآی وی از چه راه هایی منتقل نمیشود؟

اچ آی وی از هیچکدام از راههای زیر قابل انتقال نیست:

 • نه از راه تماس معمولی افراد در منزل یا اجتماع با بیمار
 • نه از راه دست دادن
 • نه از راه استفاده از وسایل غذاخوری مشترك: بشقاب، لیوان، قاشق و چنگال و.
 • نه از راه استفاده از استخرها و یا توالت عمومی
 • نه از راه بغل گرفتن و یا بوسیدن صورت
 • نه از راه عطسه و سرفه، یا تماس با اشك و عرق بیمار
 • نه از راه نیش حشرات
 • نه از راه لمس دستگیره در، میله اتوبوس و راه پله یا گوشی تلفن

چه عواملی خطر ابتلا به عفونت اچ آی وی را بیشتر میکند؟

 • تعدد شركای جنسی و دفعات تماس جنسی حفاظت نشده (بدون استفاده از كاندوم)
 • وجود یك بیماری آمیزشی درمان نشده (با علایمی مانند زخم، ترشح ویا سوزش دستگاه تناسلی در یكی از دو طرف رابطه جنسی)
 • ایجاد زخم، خراشیدگی و خونریزی در جریان تماس جنسی مثلا در صورت وجود خونریزی در اثر قاعدگی یا پارگی، یا  ایجاد پارگی مخاطی مثل نزدیكی از راه مقعد.

راه های پیشگیری:

 • هر گونه تزریق حتما باید با وسایل تزریق استریل (سرنگ و سوزن، قاشق، فیلتر و ...) انجام شود.
 • هرگز نبایستی دوباره از سوزن  هایی که قبلا برای خالکوبی و سوراخ کردن گوش و... توسط دیگران مصرف شده است استفاده شود.
 • هیچگاه نباید از تیغ اصلاح دیگران استفاده کرد.
 • هرگز نباید از مسواک دیگران استفاده کرد
 • حتما باید در هنگام مراجعه به آرایشگاه از این که تیغ اصلاح از قبل استفاده نشده مطمئن شد.
 • حتما باید برای اقدامات پزشکی و دندانپزشکی به بهداری یا مراکز بهداشت و درمان مراجعه شود.

آيا مواد غيرتزريقي، مانند الكل يا داروهايي كه از راه استنشاق استفاده ميشوند، ميتوانند خطر انتقال اچ آی وی را افزایش دهند؟

به طور غیرمستقیم بلی. اگرچه الكل و داروهاي غيرتزريقي افراد را مستقیما در معرض تماس با خون يك فرد ديگر قرار نمي دهند، اما ميتوانند قدرت تفكر و قضاوت را مختل ساخته و باعث شوند به رفتارهاي خطرناكي (به ويژه طي رابطه جنسي) كه در شرايط عادي انجام نميدهند، دست بزنند.

مصـرف شیشه و خطر انتقــال اچ آی وی:

متاسفانه درحال حاضر، شیشه یکی از خطرزاترین داروهایی است که مصرف آن با ضایع کردن قدرت تفکر و قضاوت، منجر به رفتارهای پرخطر و انتقال اچ آی وی میشود.

چگونه میتوان خطر انتقال اچ آی وی از مادر به كودك را كاهش داد؟

مادری كه اچ آی وی مثبت است ميتواند اين ويروس را در طول دوران بارداري، به هنگام زایمان و يا در دوره

شيردهي به كودك خود منتقل كند. تحقيقات انجام شده در كشورهاي صنعتي نشان ميدهد اقدامات قابل انجام

جهت پیشگیری از اين امر (از جمله انجام آزمايش اچ آی وی و مشاوره داوطلبانه، مراقبتهاي پيش از تولد و مشاوره هاي مربوط به آن، درمان ضدرترو ويروسي و شيوه هاي جايگزين تغذيه با شيرمادر) ميتواند خطر انتقال اچ آی وی از مادر به كودك را به ميزان بسياري كاهش دهد. به منظور پیشگیری از انتقال ويروس به كودك پس از تولد، در صورت امکان، الزم است از تغذيه نوزاد با شير مادر خودداري شده و از راههاي جايگزين استفاده شود. اگر مادری كه با اچ آی وی زندگي مي كند ناگزير از تغذيه كودك با شير خود باشد بايد اين كار را به صورت انحصاري طي شش ماه اول پس از تولد انجام داده و پس از آن به تغذيه كودك با شير خشك ادامه دهد.

مراحل بيماري ايدز:

در روند بيماري ۳ مرحله اصلي وجود دارد که ممکن است چندين سال طول بکشد مرحله اول دوره بدون نشانه ناميده مي شود و آن هنگامي است که شخص ابتدا آلوده به ويروس مي شود ولي علايم خاصي بروز نمي کند. در اين مرحله که مرحله خطرناکي است افراد احساس سلامتي مي کنند. بنابراين به سهولت مي تواند از طريق ارتباط جسماني ديگران را آلوده نمايند در اين زمان تنها روش مطمئن براي يافتن بيماري آزمايش خون است. مرحله دوم، دوره بروز علائم ناميده مي شود اين مرحله حتي مي تواند هفت سال پس از آلودگي اوليه آغاز شود. علايم عمومي اين مرحله عبارتست از : کاهش وزن بدن، کاهش شديد اشتها، ادرارهاي شبانه، تب، حساسيت هاي پوستي، فقدان مقاومت در برابر آلودگي ها و اسهال شديد.

مرحله سوم، مرحله بروز بيماري ايدز (AIDS) ناميده مي شود اين مرحله زماني فرا مي رسد که سيستم دفاعي بدن تخريب شده و هر گونه عفونت جزئي به سهولت مي تواند بدن را فرا گيرد و موجب مرگ گردد. اين افراد طيف متنوعي در علائم بيماري هاي ثانويه را بروز مي دهند که عبارتند از؛ عفونت ريه، عفونت مغزي، عفونت روده و انواع سرطانها و بيماريهاي پوستي ويروس ايدز همچنين ممکن است مستقيماً مغز و سيستم عصبي انسان را مورد حمله قرار دهند ضايعات شديد مغزي و عصبي گردند که شامل : فلج، کند شدن تکلم و حرکت، کوري، دگرگوني اخلاقي و رفتاري، عدم تعادل و توزان، رعشه، مشکلات فراوان در گفتار و عدم کنترل رفتار مي باشد. هنگامي که علائم بيماري ايدز در فردي ظاهر شد آن فرد در مدت حداکثر ۳ سال با مرگ مواجه خواهد شد.

KEYHAN

هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

آدرس : تهران - گیشا - کوی نصر - کوچه دوم - پلاک 23 - داروخانه کیهان

تلفن تماس : 88277635 - 021

ایمیل :keyhanpharmacy@gmail.com

logo-samandehi

Desing By adib-it Group