داروخانه کیهان


هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

keyhanpharmacy@gmail.com

با ما در تماس باشید

88277635 - 021

آدرس

تهران : گیشا , کوی نصر , کوچه دوم , پلاک 23 , داروخانه کیهان2019-07-24 17:30:49 بازدید: 647

ویتیلیگو

 

ویتیلیگو(پیسی) چیست؟

ویتیلیگو یک اختلال پوستی است که بر ملانوسیت‌ها که سلول‌های عمیق داخل اپیدرم (لایه‌ی بیرونی پوست) و ملانین تولید می‌کنند، اثر می‌گذارد. ملانین رنگ‌دانه است که به پوست رنگ می‌دهد و از پوست در برابر آفتاب محافظت می‌کند. رنگ پوست هر فرد بر اساس تعداد ملانسیت تعیین نمی‌شود زیرا که همه افراد با مقدار مشابهی متولد می‌شوند بلکه چگونگی فعالیت ملانسیت ها است که رنگ پوست را مشخص می‌کند. افراد با پوست تیره دارای سلول‌هایی هستند که به‌طور طبیعی مقدار زیادی ملانین را تولید می‌کنند، درحالی‌که افراد با پوست روشن ملانین بسیار کمتری در بدنشان تولید می‌شود. گاهی اوقات سلول‌های پوست به‌طور ناگهانی تولید ملانین را متوقف می‌کنند. در ابتدا ممکن است یک نقطه به نام ماکول ایجاد شود که رنگ آن بسیار روشن‌تر از پوست اطراف آن است اما این لکه‌های روشن ممکن است گسترش و رشد کنند تا بخش بزرگی از بدن را پوشش دهند. گاهی اوقات این گسترش به‌سرعت اتفاق می‌افتد و پس‌ از آن چندین سال همان‌طور باقی می‌ماند و زمان‌هایی هم وجود دارد که این اتفاق به‌آرامی و در مدت‌زمان طولانی‌تر می‌افتد.

این بیماری مربوط به سیستم ایمنی بدن است که منشا اصلی آن کاملا شناخته شده نیست و به شکل لکه های روی نقاط مختلف بدن دیده می شود که رنگ آنها از سفید تا شیری فرق می کند. لکه ها ممکن است به اندازه سر یک سوزن باشند یا این که کل سطح بدن یک فرد را درگیر کنند. پراکندگی این بیماری پوستی در بدن به شکل های مختلفی دیده می شود. مثلا بعضی وقت ها لکه های زیادی در یک یا چند نقطه از بدن وجود دارند که به آن نوع کانونی گفته می شود.در نوع دیگر، لکه ها فقط روی یک بخش خاص مثلا روی یک دست یا پای بیمار دیده می شود. بعضی وقت ها این لکه ها به شکل پراکنده در همه جای بدن دیده می شوند. این بیماری زمان خاصی برای شروع ندارد و شروع آن از دوران کودکی تا میانسالی متغیر است. دراین میان هرچه سن شروع بیماری کمتر و سرعت انتشار لکه ها در بدن بیشتر باشد، امکان درمان بیماری در آینده کمتر است. ذکر این نکته ضروری است که آن بخش از بدن افراد که بیشتر در معرض آفتاب قرار بگیرد مثل صورت، گوش ها،ساق پا و همچنین روی دست ها و در عین حال کسانی که از شلوار کوتاه یا لیاس آستین کوتاه استفاده می کنند، بیشتر ممکن است با لک و پیس درگیر شوند.

انواع ویتیلیگو:

 1. ویتیلیگو کانونی : زمانی اتفاق می‌افتد که فقط چند نقطه در یک منطقه واحد وجود دارد.
 2. ویتیلیگو گسترده : شامل لکه‌های زیاد در سراسر بدن است که متقارن هم هستند (در سمت راست و چپ بدن مانند یک تصویر آینه تأثیر می‌گذارند). این شایع‌ترین شکل بیماری پیسی است.
 3. ویتیلیگو سگمنتال:  نوعی از برص است که لکه‌ها فقط در یک‌طرف از بدن ظاهر می‌شوند و معمولاً در هیچ جای دیگر مشخص نیستند. این نوع از ویتیلیگو نسبتاً غیر شایع است.

نواحی تحت تأثیر:

گرچه لک‌وپیس (ویتیلیگو) می‌تواند در هرجایی از بدن ظاهر شود اما احتمال ابتلا در نواحی زیر بیشتر است:

 • مناطقی که در معرض آفتاب هستند مانند صورت یا دست‌ها
 • قسمت‌هایی که منقبض می‌شوند مانند آرنج، زانو یا کشاله ران
 • پوست اطراف سوراخ‌ها بدن مانند چشم، بینی، ناف و ناحیه تناسلی

نشانه های پیسی:

 • معمولاً افراد مبتلا به ویتیلیگواول از همه به لكه های سفید (پیگمانتاسیون) روی پوستشان توجه می كنند . این لكه ها بیشتر از همه در مناطق در معرض نور از قبیل دستها پاها بازوها ، صورت و لبها شایع هستند .
 • دیگر نقاط شایع لكه های سفید عبارتند از زیر بغل و كشاله ران ، اطراف دهان و چشم ، پره های بینی ، ناف و نواحی تناسلی .
 • ویتیلیگو معمولاً به یكی از سه الگوی زیر ظاهر می شود : در یك الگو (الگوی كانونی) ناحیه بدون رنگدانه به یك یا تعداد معدودی ناحیه محدود می شود .بعضی افراد نواحی بدون رنگدانه را در یك سمت بدن خود دارند (الگوی سگمنتال). اما در بیشتر افراد مبتلا به ویتیلیگو نواحی فاقد رنگدانه در قسمتهای مختلف بدن بوجود می آید (الگوی ژنرالیزه).
 • علاوه بر لكه های سفید روی پوست، ممكنست افراد مبتلا به ویتیلیگو سفید شدن زودرس موهای سر، ابروها و ریش را داشته باشند. افراد با پوست تیره ممكنست متوجه فقدان رنگ در ناحیه ای در داخل دهانشان بشوند.

علت ایجاد ویتیلیگو:

این بیماری زمانی ایجاد می شود که سلول های ملانوسایت موجود در پوست می میرند. این سلول ها مسئول رنگ دادن به پوست و مو هستند. هنوز دانشمندان نمی دانند که چرا این سلول ها از بین می روند. البته برخی معتقدند که  نوعی  از پیسی ها مانند پیسی های غیر منطقه ای یک نوع نقص سیستم ایمنی  محسوب شده که باعث می شوند سیستم ایمنی بدن سلول های ملانوسایت را با عوامل خارجی اشتباه گرفته و انها را از بین ببرد. تحقیقات نشان داده ، انواع دیگر بیماری پیسی به دلایل مختلفی مانند تغییرات در سیستم عصبی و … ایجاد میشوند. پیسی برای همه رنگ پوستی میتواند اتفاق بیفتد ولی در پوست‌های تیره مشهودتر است.بطور کلی:

سلول هاي عصبي كه بطور غيرطبيعي فعال شده اند ممكن است با توليد مواد سمي به سلول هاي رنگدانه ساز آسيب برسانند. سيستم ايمني بدن ممكن است در موقع دفاع از بدن در مقابل يك ماده خارجي، رنگدانة پوست را نيز از بين ببرد. و سوم اینکه سلول هاي رنگدانه ساز ممكن است عامل از بين رفتن خودشان باشند. يعني زماني كه رنگدانه در حال ساخته شدن است، مواد زايدي نيز در كنار آن توليد مي شوند كه سمي بوده و قادر به از بين بردن خود سلول ها است. در نهایت ، وجود يك نقص ارثي موجب حساس شدن سلول هاي رنگدانه ساز به آسيب و در نتيجه از بين رفتن ها مي شود.

تشخیص ویتیلیگو:  

پزشک معمولاً می‌تواند لک‌وپیس را فقط با نگاه کردن به لکه‌های سفید تشخیص دهد. در کودکان با پوست بسیار ظریف ابزاری ویژه به نام لامپ وود می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد. این لامپ از نور ماوراءبنفش در یک اتاق تاریک برای مشخص کردن نواحی پوستی تحت تأثیر بیماری برص که تشخیصش با چشم غیرمسلح دشوار است، استفاده می‌کند. پزشک همچنین سؤال‌های زیادی در مورد سابقه پزشکی فرزند شما خواهد پرسید. سؤالاتی مانند اینکه آیا کسی در خانواده در گذشته مشکلات پوستی یا خود ایمنی داشته است؟  آیا کودک شما به تازگی دچار لکه یا آفتاب‌سوختگی شده است؟ یا اینکه آیا او بیماری دیگری داشته است یا تحت‌فشار عصبی قرارگرفته است یا خیر؟ آزمایش خون ممکن است برای بررسی مشکلات تیروئید و دیابت انجام شود، زیرا این موارد می‌توانند خطر ابتلا به ویتیلیگو را افزایش دهند. بنابراین نیاز است از شما آزمایش خون گرفته شود تا سلامتی غده ی تیروئید شما مورد بررسی قرار گیرد  ، چون اکثر افرادی که دچار پیسی میشوند مشکلات تیروئید نیز دارند. اگر در آزمایش خون شما بیماری تیروئید مشاهده شد نگران نباشید ، زیرا با دارو میتوان به راحتی این بیماری را کنترل کرد.
مواردی که باعث تشدید پیسی یا ویتیلیگو میشوند:

تمامی افرادی که دچار پیسی هستند باید مراقب آفتاب باشند چراکه پوست آنها رنگ خود را از دست داده و به راحتی دچار آفتاب سوختگی خواهد شد. برای محافظت از پوست خود در برابر آفتاب ، هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید. ضد آفتاب شما باید از پوست در برابر اشعه های UVA/UVB محافظت کرده و همچنین SPF بالای ۳۰ داشته باشد. بهتر است از کرم هایی استفاده کنید که ضد آب بوده و از به راحتی از بین نمی روند.

 • روش های برنزه کردن با آفتاب برای پوست شما مخرب بوده و می توانند باعث ایجاد سوختگی شوند. اگر اصرار دارید که پوستتان رنگ تیره داشته باشد از لوازم آرایشی استفاده کنید. به یاد داشته باشید لوازم آرایشی میتوانند بدون هیچ خطری  پوست شما را تیره تر کنند.
 • تاتو کردن میتواند باعث بد تر شدن پیسی شود ، بدین معنی که زخم های ایجاد شده در اثر تاتو باعث گسترش پیسی ها بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز خواهند شد.

فواید پرتودرمانی برای رفع پیسی:

ممکن است از اتاق های نور  و یا لیزر برای انجام این نوع درمان استفاده شود. از اتاق های نور برای درمان پیسی های گسترش یافته و بزرگ و از لیزر برای نقاط کوچک استفاده خواهد شد.

 • تاثیر بهتری بر روی صورت داشته و تاثیر آن بر روی دست و پاها زیاد نیست.
 • بر روی اکثر افراد جواب خواهد داد ، معمولا بالای ۷۰% بیماران از این روش پاسخ خوبی گرفته اند .
 • رنگ ایجاد شده بر روی پوست با استفاده از این روش بعد از مدتی از بین خواهد رفت.  ۵۰% افراد بعد از یک سال شاهد از بین رفتن مجدد رنگ پوست و ۸۶% بیماران بعد از ۴ سال شاهد این مشکل بوده اند.
 • در افرادی با رنگ پوست تیره تر ممکن است در اثر این درمان برخی از نقاط سالم پوست ، تغییر رنگ دهد که بعد از مدتی رنگ پوست یکدست خواهد شد.
 • این درمان زمان بر بوده و بیماران برای مدتی باید ۲ تا ۳ بار در هفته این درمان را انجام دهند.
 • میتوان این روش را با روش های دیگر نیز ترکیب کرد.

پرتودرمانی PUVA:

در این روش از نور UVA و دارویی به نام psoralen برای برگرداندن رنگ پوست استفاده خواهد شد.

 • psoralen را میتوان به صورت موضعی بر روی پوست گذاشت و یا به صوت قرص مصرف کرد.
 • برای درمان پیسی های گسترش یافته و وسیع مناسب است.
 • در برگرداندن رنگ صورت ، بالا تنه ، بازوها و ران پا موفقیت بالایی در حدود ۵۰ تا ۷۵ درصد داشته است.
 • استفاده از این روش برای دست و پا ، درصد موفقیت بالایی را به همراه نخواهد داشت.
 • زمانبر بوده و برای مدت یک سال و به صورت دو جلسه در هفته باید درمان انجام شود.
 • psoralen ممکن است بر روی چشم ها تاثیر بگذارد ، برای همین قبل و بعد از انجام این روش باید چشم ها را مورد ازمایش قرار داد.
 • برای جلوگیری از اثرات جانبی شدید در طول دوره ی درمان بیمار باید تحت نظر باشد.

درمان بوسیله ی جراحی:

زمانی که پرتو درمانی و داروهای موضعی پاسخ ندهد ، باید از این روش استفاده کرد. این روش برای افراد بالغی که پیسی انها برای مدت ۶ ماه بدون تغییر مانده است ، پیشنهاد میشود. و برای کودکان مناسب نیست.همینطور برای افرادی که سابقه ی کلوئید (اوردن گوشت اضافی در محل زخم) دارند ، مناسب نیست.

روش های متفاوتی برای انجام این جراحی وجود دارد اما اکثر انها شامل برداشتن پوست سالم و گذاشتن ان در محلی که رنگ دانه مورد نیاز است ، می باشد. بر روی ۹۰ تا ۹۵ درصد افراد نتایج بسیار خوبی داشته است.

از ایرادات این روش میتوان به دوران نقاهت و از کار افتادگی ان و هچنین خطر ایجاد عفونت اشاره کرد.

مراقبتهای پوستی در بیماران پیسی:

این نواحی پوست رنگ پریده شده و موهای این ناحیه سفید یا خاکستری میشود. پیسی هیچ دردی در بیمار ایجاد نمیکند و این اختلال رنگدانه هیچ خارشی به دنبال ندارد. در این نواحی کلا ملانوسیت و همچنین تیروزیناز تشکیل دهنده ملانین وجود ندارد. پیسی بیشتر از این که چالش درمانی در نظر گرفته شود، وضعیتی آزار دهنده برای بیمار می باشد. در صورتی که دچار پیسی هستید، به خصوص اگر پوستی روشن دارید از ضد آفتاب حاوی اکسید روی و اکسید تیتانیوم با اس پی اف حداقل 30 استفاده کنید. استفاده از ضد آفتاب باید همیشگی و روزانه باشد تا تاثیری در بهبودی داشته باشد.

ضد آفتاب محافظی در مقابل پرتوهای فرابنفش خورشید است و اجازه نمیدهد این پرتوهای زیان بخش به پوست آسیب بزنند. به خصوص برای نواحی که رنگدانه خود را از دست داده اند و بیشتر مستعد آفتاب سوختگی و سرطان پوست هستند، ضد آفتاب جلوی آفتاب سوختگی پوست را میگیرد. استفاده از این محصولات آسیبهای بلند مدت مانند پیری زود رس و برنزه شدن نواحی سالم پوست را به حداقل میرسانند تا بین نواحی بدون رنگدانه و نواحی سالم پوست تمایز زیادی ایجاد نشود.

آیا این بیماری واگیر دارد؟

این بیماری به هیچ عنوان ممکن نیست از فردی به فرد دیگر، از طریق ارتباط پوستی یا هر نوع ارتباط دیگری سرایت کند. این افراد می‌ توانند مانند همه ازدواج کنند، بچه ‌دار شوند و مشکلی هم نداشته باشند. اما باید این را هم بدانید که وجود برص می تواند باعث طلاق همسران شود. ناگفته نماند که این فقط به این علت است که شاید طرفین نتوانند از نظر ظاهری شرایط طرف مقابل را قبول کنند، وگرنه مشکلی از نظر جسمی ‌یا واگیردار بودن بیماری وجود ندارد.

درمان پیسی باطب سنتی :

برای درمان بیماری ویتیلیگو باید ابتدا بیمار به اصلاح مزاج خود پرداخته و مجموعه ای از دستورات تغذیه را رعایت کند. مبتلایان به بیماری ویتیلیگو باید طی این سه ماهه از خوردن ماهی ، ماست و دوغ پرهیز و ساعات غذایی خود را تنظیم کنند بطورمثال خوردن ناهار دیرتر از ساعت ۱۲ یا ۱۳ و خوردن شام دیرتر از ساعت ۱۸ یا ۱۹ نشود.

 • یکی از راه های دفع مواد و مواد بیماری زا که در بدن منجمد شده اند از طریق پوست است اما این ورزش نباید فقط به یک پیاده روی ساده محدود شود بلکه پیاده روی در حد دویدن به مدت ۲۰ دقیقه که موجب تعریق شود.
 • برای مبتلایان به بیماری ویتیلیگو حتما یک خواب با آرامشˈ ضروری است ؛ این بیماران با دیدن لکه های سفید دچار عصبانیت و نگرانی می شوند و این مساله خود چرخه معیوبی محسوب شده که موجب تشدید بیماری می شود.
 • بیماران برای از بین بردن اضطراب و داشتن خواب آرام ، قبل از خواب (یعنی ساعت ۲۱ یا ۲۲) باید فالوده سیب (یعنی سیب رنده شده همراه عسل و گلاب و عرق بیدمشک)، بخورند در این صورت بعد از یک ماه رنگ ضایعات پوستی این بیماران خودبخود بهتر می شود بدون اینکه داروی خاصی به آنان بدهیم.
 • احتمال دارد شیوع این بیماری با آغاز فصل سرد و خشک پاییز ، بیشتر شود بنابراین به بیماران توصیه می شود حداقل روزی یک انار شیرین بخورند چون انار کبد را تقویت می کند و بسیاری از بیماری های پوستی به ضعف کبد بستگی دارند.
 • گوشت و نخود کوبیده ، خون خوبی برای افراد فراهم می کند و داشتن ذخیره خونی و آهن خوب در بدن از ارکان درمان بیماری ویتیلیگو در طب سنتی به شمار می رود.
 • همچنین مبتلایان بیماری ویتیلیگو باید در غذاهای خود از ادویه بی خطر زعفران استفاده کنند و حتما به برنج خود زعفران بزنند یا اینکه هنگام صبحانه یک لیوان شیر را با یک قاشق مرباخوری عسل و زعفران بجوشانند زیرا زعفران خاصیت رقیق کنندگی خون را دارد و خون رقیق و خوشرنگ به بدن کمک می کند تا رنگ لکه های پوستی را بازگرداند.

 

 

 

KEYHAN

هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

آدرس : تهران - گیشا - کوی نصر - کوچه دوم - پلاک 23 - داروخانه کیهان

تلفن تماس : 88277635 - 021

ایمیل :keyhanpharmacy@gmail.com

logo-samandehi

Desing By adib-it Group