داروخانه کیهان


هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

keyhanpharmacy@gmail.com

با ما در تماس باشید

88277635 - 021

آدرس

تهران : گیشا , کوی نصر , کوچه دوم , پلاک 23 , داروخانه کیهان2019-05-15 19:55:39 بازدید: 481

انواع اگزما

اگزما چیست؟

اگزما یا درماتیت اتوپیک، یک بیماری مزمن پوستی است که در پی ابتال به آن، پوست دچار التهاب، خارش و تحریک میشود و به نظر میرســد که اغلب روی صورت، دستها و پاها به وجود میآید اما میتواند روی هر نقطه دیگری از بدن نیز ایجاد شود و گاه به شکل تاول، جوش چرکدار، کورک و بثورات چرکی پوست خودنمایی میکند.

انواع اگزما:

سه نوع از انواع اگزما شامل اگزماي تماسي، اتوپيک و سبورئيک درماتيت مي باشد که تا حدودي عوامل خارجي در تشديد و تضعيف آن موثر است.

اگزما يا درماتيت تماسي به دو دسته تقسيم مي شود:

 1. آن دسته از اگزماهاي تماسي که در تماس اول با مواد ايجاد مي شوند و در تمام افراد ضايعات اوليه آن به يک شکل ظاهر مي شوند. اين مواد شامل برخي مواد شيميايي مثل اسيدها و الکالين ها است که باعث ايجاد تاول و ادم (ورم) در ناحيه تماس مي گردد. علائم شبيه يک سوختگي مي باشد اما در تماس مکرر و طولاني مدت با يک ماده تحريک کننده ضعيف تر (مثل مواد شوينده و حلال ها) يک اگزماي تدريجي در افراد ايجاد مي کند که به صورت خشکي و افزايش ضخامت پوست، التهاب مزمن و خارش بوده و در نتيجه عفونت ثانويه بروز مي کند. در اين نوع درماتيت، علائم معمولا در محل تماس با مواد ايجاد مي شود (بيشتر دست ها يا اندامي که در تماس با مواد است).
 2. در نوع دوم، درماتيت تماسي که نوعي افزايش حساسيت تاخيري است به وسيله آلرژن ها و تحريک کننده ها ايجاد مي شود و ممکن است در تماس اول با ماده تغييري رخ ندهد بلکه پس از هفته ها يا سالها و بعد از تماس با مواد تحريک کننده ايجاد شود يعني در تماس ها، ابتدا افراد حساس شده و تماس مجدد با اين مواد، در عرض۴۸ ساعت باعث ايجاد اگزما مي شود (مثل نيکل در اشياي بدلي و پارافين آمين موجود در رنگ موها و لباس ها و برخي پتوها و چرم ها«مواد چرمي»). از مواد ديگر مي توان به موارد زير اشاره نمود:
 • مواد پلاستيکي، اسپري هاي مو که ممکن است سبب ادم پلک ها شوند.
 • رژلب ها (که بيشتر لب تحتاني را تحريک مي کنند).
 • لاک هاي ناخن و پاک کننده هاي لاک (که ممکن است در اثر تماس ناخن با صورت، منجر به ايجاد التهاب در صورت گردند.
 • کرم هاي بي رنگ کننده که بيشتر در افراد با پوست تيره باعث تحريک مي شود؛ در ابتدا باعث کمي بي رنگ شدن پوست و بتدريج باعث ايجاد التهاب و بثورات و متعاقب آن، خود اين مواد باعث افزايش رنگدانه در پوست مي شود.
 • داروها مثل انواع قطره هاي چشمي که از گروه «سولفاناميدها» هستند.
 • بي حس کننده هاي موضعي
 • برخي آنتي بيوتيک هاي موضعي مثل نئومايسين.
 • گياهان و سبزيجاتي مثل کرفس، گوجه فرنگي، پوست پرتقال، سير، پياز و مواد ديگر مثل انبه
 • تماس با چوب در افرادي که در جنگل يا صنايع چوب سازي کار مي کنند

اگزماي سبورئيک:

اگزمايي است که در فصول سرد سال تشديد مي شود، بيشتر به صورت مزمن بوده و همراه با قرمزي و پوسته هاي چرب (در مناطقي از پوست بدن که چرب مي باشد) ظاهر مي شود. در سنين بلوغ و ميانسالي بيشتر ايجاد مي شود. اگزماي سبورئيک در مردان بيشتر از زنان شايع است و همراه با عفونت دستگاه تنفسي و عواملي مثل چاقي، بيماري هاي ناتوان کننده، رژيم حاوي کربوهيدرات و چربي زياد تشديد مي شود. در بيماران مستعد به آکنه نيز بيشتر ديده مي شود. دوره بيماري، مزمن و عودکننده است، همراه با افسردگي و استرس افزايش مي يابد و بخار آب و سونا باعث تشديد اگزماي بيماران مي شود. بيماران پس از حمام احساس خشکي شديد پوست و کشيدگي پوست کرده ولي چرب کردن پوست اين خشکي را رفع نمي کند. خارش نيز وجود دارد. در نوزادان از بدو تولد، پوسته هاي چرب چسبيده به سر و قرمزي گونه ها ديده مي شود.

اگزماي اتوپیک:
نوعي از اگزماست که بيشتر در افراد با سابقه فاميلي بيماري هاي آلرژيک مثل آسم، تب يونجه و کهير ايجاد مي شود. ۷۰ درصد بيماران مبتلا به درماتيت اتوپيک سابقه اين بيماري را در افراد فاميل خود ذکر مي کنند. اين نوع اگزما، در هر دو جنس ديده مي شود. علائم : پوست افراد مستعد به اين اگزما خشک و تحريک پذير بوده و وقتي روي پوست اين افراد خراشي سطحي ايجاد کنيم ابتدا آن محل سفيد شده و سپس يک خط قرمز به جاي مي ماند.

آب و هوا در تشديد اين بيماري موثر است به طوري که در فصل بهار و پاييز بيماري اين افراد تشديد مي شود. اين بيماري در دوره هاي مختلف زندگي به صور مختلف خود را نشان مي دهد. به طور معمول در شيرخواران پس از ۴ ماهگي به صورت قرمزي صورت، پيشاني، گونه ها، قسمت پايين چانه و ناحيه سر بروز مي کند، ولي اطراف دهان مبتلا نمي شود. در موقع تولد اگزما ديده نمي شود. بثورات قرمز ظريف بتدريج آبدار شده، سپس روي آن ها دلمه هاي کوچک مي بندد و ممکن است ضايعات به قسمت بالا تنه و ناحيه باسن و اندام ها گسترش يابد. خارش شديد بوده و در خواب شيرخوار اختلال ايجاد مي کند. اين اگزما هنگام دندان درآوردن کودک و عفونت هاي تنفسي تشديد مي شود.

دوران کودکي: اين نوع اگزما همزمان با رشد کودک، به قسمت هايي از بدن مثل چين هاي آرنج، زانو و مچ دست و پا محدود مي شود. ابتدا ضايعات قرمز رنگ و خارش دار بوده و بعد به صورت خشکي پوست ظاهر مي شوند و در اثر خارش، پوست ضخيم مي شود. در موارد مزمن، پوست ناحيه مبتلا تيره و چرمي شکل مي شود.

در افراد بزرگسال: اگزما در نواحي پيشاني و پلک ها، اطراف گردن و مچ دست و پا وجود دارد. اين افراد مستعد ابتلا به عفونت هاي پوستي و کاتاراکت (آب مرواريد) مي باشند. جهت درمان اين افراد، درمان عفونت هاي تنفسي و عفونت هاي ثانويه باکتريال پوستي و درمان خشکي پوست از اهميت برخوردار است.

نشانه های اگزما:

اگزما در شــکل حاد خود به صورت قرمزی و ورم پوســت، تاولهای ریز و گرمی شدید بروز میکند. اگر تاولها بترکد، سطح مرطوب و سردی ایجاد میشود و ترشحی بیرنگ تراوش میکند که در صورت انباشته شــدن در سطح پوست، کبرههای پوستی ایجاد میکند. در تمامی مراحل بیماری، پوســت خارش دارد و هنگامی که سطح پوست مرطوب اســت، خاراندن و خراشیدن موضع، نه تنها سبب عفونت میشود، بلکه مرحله خشک شدن و پوست اندازی را به تاخیر میاندازد.

درمان اگزما با کمک طب سنتی:

استفاده از داروهای موضعی روی پوست ممکن است سبب تسکین شوند، ولی اگر جلوی ترشحات گرفته شود، ممکن است بیماریهای جانبی جدیتری بروز کند، بنابراین بهترین راه مقابله با اگزما، پاکسازی جریان خون و بدن است. درمان را باید با روزه آب پرتقال و آب معمولی به مدت 5 تا 10 روز آغاز کرد که میزان مصرف آنها به شدت و مدت بیماری بســتگی دارد. روزه آبمیوه به دفع مواد ســمی کمک میکند و به بهبود اساسی بدن منجر میشود. در بعضی از موارد، در آغاز روزه، به علت افزایش دفع مواد زائد از طریق پوست، ممکن است بیماری بدتر شود اما با ادامه روزه، بهبودی تدریجی آغاز خواهد شد. بعد از روزه آبمیوه، میتوان از میوه، ســبزیجات خام یا بخارپز بدون نمک، همراه چند تکه نان سبوسدار استفاده کرد.

مصرف هویج و طالبی در رژیم غذایی میتواند بسیار سودمند باشــد، همچنین اســتفاده از روغن نارگیل به جای روغنهای مایع و جامد اثر فوقالعادهای خواهد داشت. پس از چند روز فرد میتواند کشک و شــیر را نیز به رژیم غذایی خود اضافه کند و به تدریج از یک رژیم غذایی متعادل با سه گروه غذایی اصلی دانه ها، آجیلها و غلات؛ سبزیجات و میوه ها استفاده کند. در افراد مبتلا به حساسیتهای پوســتی، غذاهای خام باید بخش اصلی رژیم غذایی را تشکیل دهند. دانهها و گیاهانی از قبیل یونجه، ماش و ســویا را میتوان به صورت جوانه زده و همراه روغن سبزیجات و عسل استفاده کرد. این رژیم را با فاصله هر 2 تا 3 ماه میتوان تکرار کرد. نکته: در اگزمای مزمن و جدیتر، بیمار باید تا مرحله درمان کامل، حداقل هفتهای یک روز را با رژیم غذایی آبمیوه سر کند.

نکته مهم:

بیمار باید از مصــرف چای، قهوه، نوشــیدنی الکلی، تمامی چاشنیها و غذاهای کامال طعمدار، شکر سفید، فرآوردههای آرد سفید و غالت تصفیه شده همچون برنج سفید، جو پوست کنده، غذاهای کمپوتی یا کنســروی خودداری و در عوض از غذاهای خالص و کامل استفاده کند.

توصیه های مهم:

 • مصرف عصاره سبزیجات خام به ویژه آب هویج به همراه آب اسفناج به نسبتهای 300 سی سی به 200 سی سی برای درمان اگزما بسیار مفید است.
 • تنفس هوای تازه، پوشیدن لباسهای نخی و گشاد، نوشیدن 2 تا 3 لیتر آب در روز.
 •  
 • 2 تا 3 بار حمام کردن در روز با آب مالیم ومالش بدن با کف دست یا لیف نرم، به جز مواضع مبتال به اگزما
 • مالیدن روغن نارگیل بر روی مواضع مبتال به اگزما که سبب نرم شدن پوست میشود.
 • یبوست، انباشتگی سموم در بدن را به دنبال دارد و میتواند از عوامل ابتال به اگزما باشد، لذا پیاده روی تند یا دویدنهای آرام و اســتفاده از آبگرمهای نمکی)نمک دریا یا سنگ نمک(، مصرف روغنهای گرمابخش از قبیل زیتون یا کنجد به همراه ماساژ شکم، در رفع یبوست و افزایش تحرکات روده ها اثرگذار است. در اگزمای حاد، استفاده از کمپرس سرد یا سرد مرطوب مفید است. برای این کار، موضع اگزما را به کمک یک تکه پارچه نخی ضخیم بپوشانید و هر 2 ساعت، پارچه را 15 تا 20 دقیقه با آب سرد خیس کنید. گاهی محل اگزما را باید به مدت یک هفته و 2 بار در روز با استفاده از کمپرس آب سرد بانداژ کرد تا پارچه سردی خود را حفظ کند، البته در ابتدا ممکن است خارش یا درد شدیدتر شود اما پس از دقایقی، خارش و درد التیام مییابد.

داروهای درمانی برای اگزما:

داروهای مختلفی به روش سیستمیک یا موضعی برای تسکین علایم این بیماری ها به کار می رود که از جمله آنها داروهای آنتی هیستامینک و کورتیکواستروئیدها را می توان نام برد. از جمله داروهایی که اثر بخشی قاطعی در این نوع اختلالات دارد دوکسپین است. این دارو در کشورهای پیشرفته به فرم موضعی و با غلظتهای مختلف تهیه شده و مصرف می شود.

گیاهان دارویی در درمان اگزما:

برگ گردو:

برگ گردو سرشار از خواص دارویی مختلف از جمله کاهش قند و تنظیم فشار خون و کلسترول است.البته خواص دیگری نظیر درمان اگزما نیز دارد.به همین منظور افرادی که دچار خشکی و خارش شدید پوست دست و پا میشوند، بهتر است دم کرده ی برگ گردو را تهیه کرده و از آن بصورت شستشو استفاده کنند.

و بعد از آن با یک روغن گیاهی که روغن آلوئه ورا بیشتر توصیه میشود، آن را چرب نمایند.البته میتوان هریک از این دو را نیز به تنهایی استفاده کرد ولی بصورت ترکیبی تاثیر بهتری خواهد داشت.

بابونه و گل همیشه بهار:

این دو گیاه معروف که از گذشته بعنوان بهترین داروها در درمان اگزما توصیه میشده اند، امروز نیز هم بصورت گیاه خشک و هم بصورت محصولات فراورده شده نظیر کرم بابونه یا کرم کالاندولا در درمان این مشکل توصیه میشود. البیته در مصرف خانگی میتوان این دو گیاه را به نسبت مساوی با هم مخلوط کرد و قسمتی که دچار اگزما شده را حدود 15 دقیقه در دم کرده ی آن قرارداد تا مشکل رفع شود.

روغن های گیاهی:

یکی دیگر از روش هایی که در مداوای اگزمای پوستی کاربرد موثری دارد، استفاده از روغن های گیاهی است. از بهترین روغن های توصیه شده میتوان به روغن بنفشه، پیاز، اسطوخودوس، باذام و گل سرخ اشاره کرد. لازم به ذکر است شستشوی بدن با سدر و حنا بجای صابون و یا دیگر شوینده های شیمیایی نیز راهکار مناسبی برای درمان اگزماست.

 

KEYHAN

هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

آدرس : تهران - گیشا - کوی نصر - کوچه دوم - پلاک 23 - داروخانه کیهان

تلفن تماس : 88277635 - 021

ایمیل :keyhanpharmacy@gmail.com

logo-samandehi

Desing By adib-it Group