داروخانه کیهان


هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

keyhanpharmacy@gmail.com

با ما در تماس باشید

88277635 - 021

آدرس

تهران : گیشا , کوی نصر , کوچه دوم , پلاک 23 , داروخانه کیهان2019-04-10 18:16:17 بازدید: 453

زردی نوازد چیست

 

زردی در نوزادان:

زردی عبارت است از زرد شدن رنگ پوست وسفیدی چشم. زردی قابل رویت در تقریباً نیمی از نوزادان طبیعی دیده میشود. معموالً مشکلی ایجاد نکرده و عموماً تا پایان هفته اول بعد از تولد محو میشود. اگر زردی در ظرف 4 ساعت از تولد ظاهر شد، یا بعد از دو هفته هنوز وجود دارد، با دکترتان یا بیمارستان محلی تماس بگیرید.

چه چیزی باعث رنگ زرد میشود؟

در بدن انسان، دائماً خون جدید ساخته شده و خون کهنه نابود میشود. یکی از فراورده های سلولهای مرده قرمز خون، بیلی روبین نامیده میشود. بیلی روبین معمولا به کبد میرود تا در آنجا پردازش شود )که به آن کنژوگاسیون میگویند( و سپس با مدفوع از بدن خارج میشود. در چند روز اول بعد از تولد، کار کبد نوزاد شما به خوبی کار آن در آینده نیست. در نتیجه مقدار بیلی روبین در خون رو به ازدیاد میرود و این باعث رنگ زردی در پوست وسفیدی چشم میشود.

در اثر تخریب طبیعی گلبولهای قرمز خون ، ماده ای زرد رنگ مایل به سبز به نام " بیلی روبین " در خون ایجاد میشود.این ماده بطور طبیعی به وسیله ی کبد از خون برداشته میشود ، از آنجا که کبد نوزاد رسیدگی کامل ندارد، در هفته ی اول تولد نوزاد معمولا این ماده در خون زیاد شده و سبب ایجاد زردی نوزاد می گردد.

عواملی که سبب بروز زردی در نوزاد میشوند:

 • کوتاه بودن عمر گلبولهای قرمز خون ، زیاد بودن تعداد گلبولها و نوع گلبول قرمز نوزاد که بیشتر از نوع جنینی است.
 • نارسی طبیعی کبد نوزاد
 • وجود عفونت در نوزاد
 • کم کاری تیروئید در نوزاد
 • تاخیر در دفع مدفوع نوزاد
 • تغذیه ناکافی با شیر مادر
 • ناسازگاری بین گروه خون و یا RH مادر و نوزاد
 • مصرف بعضی داروها توسط مادر

آیا زردی مرض است؟

برای بیشتر نوزادان، زردی مضر نیست. مقادیر خیلی زیاد بیلی روبین پردازش نشده )کنژوگاسیون نشده( در خون میتواند به مشکالت شنوایی و صدمه مغزی منجر شود. در بیمارستان دقت میشود که سطح بیلی روبین زیاد باال نرود. بعضی وقتها اگر سطح آن خیلی باال باشد نوزادان درمان الزم خواهند داشت. رایج ترین درمان در این وضعیت گذاشتن نوزاد زیر چراغهای مخصوص می باشد (که فتوتراپی نامیده میشود).

زردی طولانی ممکن است در اثر بیماری کبد نیز باشد. برای این است که اگر زردی طول بکشد )بیشتر از 2 هفته( مهم است که با دکتر محلی خودتان تماس بگیرید. یکی از نشانه های بیماری کبد این است که مدفوع نوزادتان بجای اینکه زرد پر رنگ، سبز یا قهوهای باشد، خیلی کمرنگ باشد.

یک آزمایش خون برای چک کردن سطح بیلی روبین )هم کل مقدار و هم قسمت پردازش شده( بهترین راه برای آگاه شدن از این است که یک مشکل کبدی وجود دارد یا نه.

کدام نوزادان بیشر احتمال زردی دارند؟

نوزادانی که بیشتر احتمال دارد زردی بگیرند از جمله عبارتند از:

 • نوزادان نارس
 • نوزادانی که عفونتی دارند، مثلا عفونت مجاری ادرار
 • نوزادان زودرس یا Rh سلولهای خون نوزادی که گروه خونش با گروه خون مادرش فرق دارد، ممکن است سریع تر از بین بروند و این باعث زردی میشود.

نوزادانی که از شیر مادر تغذیه میکنند نیز ممکن است به دالیلی که هنوز کامل شناخته نشده است، زردی طولانی تا 4 هفته یا بیشتر داشته باشند. اما این یک ”تشخیص حذفی“ است و نباید بطور اتوماتیک پذیرفته شود که شیر مادر باعث زردی طولانی در نوزاد است.

 

 

تشخیص زردی نوزاد:

زردی در نوزادان از همان روزهای اولیه تولد آغاز می شود. علائم آن معمولا با زردی پوست و گاهی چشم ها بروز می کند. زردی نوزاد ابتدا تنها صورت را دربرمی گیرد، ولی رفته رفته قفسه سینه، ناحیه شکم، پاها و کف پا و اندام های تحتانی را نیز درگیر می کند زردی در نوزادان گاهی باعث خستگی مفرط و سوءتغذیه می شود.

نوزادانی که در 24 ساعت اول پس از تولد دچار این علائم می شوند، باید حتما تحت آزمایش میزان بیلی روبین قرار بگیرند. البته برای احتیاط بهتر است طی 5 روز اول تولد، کودک تحت بررسی قرار بگیرد تا از عدم ابتلا به زردی در او مطمئن شوید. تشخیص زردی پوست زمانی سخت خواهد شد که پوست نوزاد تیره باشد در این موارد زردی در جاهای دیگر ممکن است واضح تر باشد از جمله: سفیدی چشم ، داخل دهان ، کف پا و کف دست

اندازه گیری مقدار زردی در نوزاد:

یک آزمایش خون سطح بیلی روبین را چک میکند. بعضی از بیمارستانها از دستگاهی نیز استفاده میکنند که آن را بعنوان یک آزمایش غربالگری روی پوست نوزاد میگذارند تا به کمک آن ببینند آزمایش خون الزم است یا نه. برای تعیین اینکه زردی ناشی از بیماری کبد است یا نه، آزمایش خون مورد لزوم است. الزم است که آزمایشات اندازه گیری عملکرد کبد به اضافه اندازه گیری مقدار کل بیلی روبین و مقدار پردازش شده آن انجام شود.

توجه: خیلی از آزمایشگاهها ممکن است فقط مقدار کل بیلی روبین را اندازه گیری کنند مگر دکتر مخصوصاً مقدار پردازش شده را درخواست کرده باشد.

کارکنان بیمارستان در شرایط زیر آزمایش خون را انجام خواهند داد:

 • عوامل ریسک مثل نارس بودن نوزاد وجود داشته باشد.
 •  
 • زردی در روز اول حیات وجود داشته باشد.
 • زردی گسترده باشد.
 •  
 • زردی بیشتر از دو هفته ادامه داشته باشد.

آیا هیچ مشکل دراز مدتی از زردی به وجود می آید؟

معمولا هیچ مشکل دراز مدتی بعد از زردی در نوزادان بوجود نمی آید. شنوایی نوزادانی که زردی شدید داشته اند باید در فاصله های مرتب چک شود. بهتر است با پرستار دوران کودکی یا دکترتان در این باره صحبت کنید. آسیب مغزی در اثر سطوح خیلی بالای زردی این روزها خیلی نادر است چون سطح آن در روزهای اول حیات در بیمارستان یا در خانه با یک برنامه ترخیص زود هنگام به دقت تحت نظر گرفته میشود.

درمان:

زردی ملایم در هفته اول نیاز به درمانی بجز مایعات ندارد. مصرف مایعات برای نوزادان ضروری است چون زردی اغلب با کم آبی بدن تشدید میشود.

زردی متوسط با گذاشتن بدن برهنه نوزاد (با یک ماسک محافظ روی چشمها) زیر یک نور درخشان یا یک نور آبی رنگ درمان میشود. این کار فتوتراپی نامیده میشود و میشود آن را با ایمنی از راههای مختلف زیادی انجام داد. نور فتوتراپی بیلی روبین را در پوست تجزیه میکند و زردی محو میشود. این درمان نوری ممکن است باعث شود که مدفوع نوزادتان شل بشود. این وضعیت با اضافه کردن مصرف مایعات نوزادتان اصالح میشود. قرار دادن نوزاد بدون نظارت در معرض نور مستقیم آفتاب توصیه نمیشود چون میتواند مضر باشد و باعث آفتاب زدگی بشود.

نکاتی که در این مورد باید رعایت شود:

 1. حتما چشم نوزاد باید پوشش داشته باشد.
 2. ناحیه تناسلی نوزاد، پوشش داشته باشد.
 3. پوست بدن نوزاد در مدت فتوتراپی نباید چرب شود.

عوارض فتوتراپی:

مدفوع شل و سبز رنگ

قرمزی زودگذر پوست

تغییر رنگ پوست به قهوه ای و خاکستری

تب

اسهال

کم آبی بدن.

 

استفاده از تعویض خون:

در موارد بسیار نادر، زمانی که زردی شدید به سایر درمان ها پاسخ ندهد. شیرخوار ممکن است نیاز به تعویض خون پیدا کند.در این روش مقادیر کمی از خون بطور مکرر از بدن خارج می شود.

 

استفاده از آنتی بادیهای داخل وریدی:

اگر زردی شدید ثانویه به ناسازگاری خونی بین مادر و جنین ایجاد شده باشد. تزریق داخل وریدی آنتی بادیها می تواند زردی را کم کرده و احتمال نیاز به دریافت خون را کاهش دهد.

(برای درمان زردی نوزاد، بسته به شدت زردی و سن نوزاد ممکن است نیاز به بستری‌باشد).

و سپس به همان میزان خون وارد بدن شیرخوار می شود. این عمل باید حتماً در بخش مراقبتهای ویژه نوزادان انجام شود.

نکات قابل توجه مادرانی که نوزاد مبتلا به زردی دارند:

 • قطع شیردهی به هیچ وجه توصیه نمی شود (مگر به صالحدید پزشک).
 • استفاده از لامپ های مهتابی خانگی کمکی به درمان نمی کند و تنها سبب تاخیر در درمان صحیح می شود.
 • از مصرف موادی مثل آب قند ،ترنجبین ، شیر خشت خودداری شود زیرا این مواد تاثیر چندانی در درمان زردی ندارند و ممکن است به دلیل داشتن ناخالصی مشکالتی در نوزاد ایجاد نمایند و سبب تاخیر در درمان شو ند.
 • ممکن است شما تجربه کافی در تشخیص زردی نداشته باشید ، زیرا تخمین میزان و شدت زردی نوزاد با چشم و بدون انجام آزمایش،بخصوص در نوزادانی که رنگ پوست تیره ای دارند، مشکل است و ممکن است منجر به اشتباه شود.
 • بنا بر این توصیه می شود نوزادانی که از بیمارستان مرخص شده اند ،بر اساس جدول زمانی تعیین شده توسط پزشک ویزیت و از نظر وجود زردی معاینه شوند.
 • برای تشخیص درست و بموقع زردی نوزاد ،بهتر است به نوزاد لباس سفید بپوشانید و رنگ پوست وی را در اتاقی با نور کافی و ترجیحاً نور روز و از پشت پنجره بررسی نمایید.
 • تجربه کم شیردهی و یا اثرات ناشی از بیهوشی در مادرانی که برای اولین بار صاحب فرزند شده اند و یا از طریق سزارین وضع حمل کردهاند ،سبب تاخیر در شروع شیردهی و شیردهی ناکافی شده و احتمال بروز زردی در نوزاد را افزایش میدهد.شما باید بدانید که با رعایت روشهای صحیح شیردهی می توانید از زردی پیشگیری نمایید.

 

KEYHAN

هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

آدرس : تهران - گیشا - کوی نصر - کوچه دوم - پلاک 23 - داروخانه کیهان

تلفن تماس : 88277635 - 021

ایمیل :keyhanpharmacy@gmail.com

logo-samandehi

Desing By adib-it Group