داروخانه کیهان


هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

keyhanpharmacy@gmail.com

با ما در تماس باشید

88277635 - 021

آدرس

تهران : گیشا , کوی نصر , کوچه دوم , پلاک 23 , داروخانه کیهان2019-03-16 12:18:13 بازدید: 507

بتا الانین و کاربرد های ان

 

بتا آلانین چیست؟

بتا آلانین یک آمینو اسید غیر ضروری می‌باشد، به این معنی‌ که یک جز ضروری از رژیم غذایی انسان نمیباشد و بدن خود میتواند آن را از دیگر آمینو اسید‌ها درست کند. بدن شما عمدتا از بتا آلانین استفاده کرده تا تشکیل یک مولکول دیگر به نام کارنوزین را دهد، که در عضلات و مغز ذخیره میشود. بدن این کار را از طریق ترکیب بتا آلانین و یک آمینو اسید ضروری به نام ال هیستیدین انجام میدهد. این اسید آمینه  به افزایش ذخایر کارنوسین عضلانی کمک می کند .کارنوسین باعث کاهش انقباض اسید لاکتیک در ماهیچه های بدن می شود که منجر به بهبود عملکرد ورزشی شده و می تواند خستگی را در طول تمرینات شدید کاهش دهد.لذا بتا آلانین یک مکمل مردمی در بین ورزشکاران و علاقه مندان به تناسب اندام محسوب میشود.

تحقیقات نشان می دهند بتا آلانین می تواند عملکرد وزنه برداری و عملکرد استقامت را افزایش دهد و همچنین باعث افزایش رشد عضله شود، اگر چه برای موتاسیون یک تا چهار دقیقه طول می کشد. همچنین بتا آلانین، به عنوان یک کاهش دهنده درد عمل می‌کند و مطابق واکنش‌های پیچیده از انتقال پیام درد توسط عصب جلوگیری می‌کند. علاوه بر این بتا آلانین باعث جذب آمینواسید تائورین از سلول‌های عصبی سرعت انتقال پیام‌های درد را کاهش داده و از بروز واکنش‌های اکسیداتیو، آسیب سلولی و مشکلات تنفسی جلوگیری می‌کند.

این مکمل چطور عمل میکند؟

در ماهیچه های بدن، سطح هیستیدین به طور معمول بالا است و سطح بتا آلانین کم است، که تولید کارنوزین را محدود می کند. شان داده شده است که با افزودن بتا آلانین  سطح كرنوسین در ماهیچه ها تا 80٪ افزایش می یابد. کارنوسین در طول ورزش به اینصورت عمل میکند:

 • باعث شکسته شدن گلوکز میشود: گلیکولیز، تجزیه گلوکز است که منبع اصلی سوخت در طی تمرین شدید است.
 • لاکتات تولید می شود:درحالیکه ورزش میکنید، عضلات شما گلوکز را به اسید لاکتیک میشکند. این ماده به لاکتات تبدیل شده که یون های هیدروژن تولید می کند (H +).
 • عضلات اسیدی تر می شوند: یون های هیدروژن باعث کاهش سطح PH در ماهیچه های شما می شوند و باعث افزایش اسیدیته می گردند
 • خستگی ایجاد میشود: اسیدیته عضله انسداد گلوکز را کاهش می دهد و توانایی عضلات شما را برای انقباض کاهش می دهد. این عمل در نهایت باعث خستگی می شود.
 • بافر کارنوزین: کارنوزین به عنوان یک بافر در برابر اسید عمل می کند و باعث کاهش اسیدیته در عضلات می شود.

منابع بتا آلانین:

کارنوزین، متابولیت فعال بتا آلانین، بیشتر در عضله اسکلتی فراوان است. سطوح عضلانی کارنوزین به اسیدوز متابولیک بستگی دارد. منابع غذایی اصلی بتا آلانین عبارتند از گوشت، مرغ و ماهی.

گیاهخواران حدود 50 درصد کمتر از عصاره کارنوسین در مقایسه با افرادی که همه چیز خوار هستند ، بهره میبرند. اگرچه اکثر افراد می توانند میزان کافی بتا آلانین را از رژیم غذایی خود دریافت کنند، مکمل ها سطح آنها را بیشتر افزایش می دهند.

مزایای بتا آلانین:

جالب توجه است، مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان می دهند که کارنوسین دارای خواص آنتی اکسیدان، ضد پیری و افزایش دهنده ایمنیمیباشد. با این حال، مطالعات انسانی مورد نیاز است.

مزایای آنتی اکسیدانی کارنوزین عبارتند از : خنثی سازی رادیکال های آزاد و کاهش استرس اکسیداتیو.

علاوه بر این، مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که کارنوزین تولید اکسید نیتریک را افزایش می دهد. این ممکن است به مبارزه با روند پیری و بهبود سلامت قلب کمک کند. در نهایت، کارنوسین باعث افزایش کیفیت و عملکرد عضلات در افراد مسن  میشود.

بطور کلی مزایای بتا آلانین در موارد زیر خلاصه میشود:

 • بهبود قدرت و ظرفیت ورزشکاران
 • افزایش توده عضلانی
 • بهبود خستگی
 • کاهش استرس و آرامش روانی
 • افزایش ادراک در تنش
 • ضد تومور
 • بهبود سلامت در کهن‌سالی
 • کاهش آسیب مغزی

زمان و مقدار مصرف مکمل بتا آلانین:

این مکمل به صورت پودر، قرص، کپسول و قرص های روکش دار عرضه می شود و دارای انواع فرمولی مختلفی نیز می باشد. بسیاری از نمونه های فرمولی آن برای قبل از تمرین استفاده می شوند اما برخی دیگر نیز وجود دارند که در حین تمرین استفاده می شوند. مکمل بتا آلانین وابسته به زمان نیست، یعنی نیازی نیست که درست قبل از تمرین و یا بلافاصله بعد از تمرین مصرف شود. توجه داشته باشید اغلب مکمل هایی که بعنوان مکمل پیش از تمرین شناخته می شوند حاوی مقادیری بتا آلانین هستند، بنابراین اگر در کنار مکمل بتا آلانین مکمل دیگری مصرف می کنید به دوز مصرفی و موجود در آن دقت کنید.

دوز کارامد بتا آلانین:

میزان بتا آلانین مورد استفاده در تحقیقات بالینی مزایای خود را در رنج ۲ تا ۴.۸ گرم نشان داده است. هنگامی که به اطلاعات در مورد این مکمل نگاه کنید، می‌بینید که دوز ۴.۸ گرمی کمی‌ کارامد تر از ۲ گرمی می‌باشد اما هنگامی که این مکمل هر روز مصرف شود در واقع تفاوت بین این دو دوز زیاد نیست. همانند کراتین، مصرف بتا آلانین نیز میتواند شامل “ دوره بارگیری “ شود، که این دوره میتواند به تجمع سریع تر کارنوزین در عضلات کمک کند. با این روش، دوز‌های بیشتر شما را قادر میسازند تا نتایج سریع تری را مشاهده کنید. همچنین لازم به ذکر است که تفکر کلی‌ بر این موضوع می‌باشد که افرادی که از تمرینات با وزنه با حجم بیشتری استفاده میکنند ممکن است از مصرف بتا آلانین در دوز‌های بالاتر مجاز آن بهره بیشتری را ببرند. این موضوع به این دلیل است که ذخایر کارنوزین در طول انقباضات ماهیچه ای تهی میشود، بنابراین به شکل طبیعی هرچه انقباض عضلات بیشتر باشد (تمرین بیشتر)، کارنوزین بیشتری بدن شما مصرف خواهد کرد. این موضوع در واقع تنها یک تئوری می‌باشد و هنوز در تحقیقات علمی‌ به اثبات نرسیده است. و همچنین محض اطلاع باید گفت که بتا آلانین نیاز به استفاده دوره ای ندارد.

اثرات جانبی بتا آلانین و نکات احتیاطی:

 • خارش و احساس مور مور بخصوص در ناحیه دست ها و صورت پس از مصرف مقادیر زیاد بتا آلانین. این اثر پس از 90 دقیقه رفع شده است.
 • ایجاد اختلال در عملکرد داروهای بیماران قلبی

بیماری ‌هایپر بتا آلانین:

بیماری نادری با عنوان هایپر بتا آلانین وجود داد که سطح بتا آلانین، بدن به شکل ناخواسته افزایش پیدا می‌کند. بروز این مشکل در نهایت باعث مشکلات مغزی، کاهش حجم عضلانی و مشکلات تنفسی می‌شود. افراد مبتلا به هایپر بتا آلانین نباید از مکمل‌های بتا آلانین، مصرف کنند. اگرچه مصرف بتا آلانین تأثیرات مثبتی بر روی ورزش‌های بی‌هوازی دارد اما تأثیر چندانی بر عملکرد ورزش‌های هوازی ندارد. علاوه بر نوع ورزش، جنسیت، رژیم غذایی و فیزیک بدنی نیز می‌تواند بر روی عملکرد بتا آلانین مؤثر باشد. بتا آلانین، برای گروه‌های زیر می‌تواند مفید باشد:

 • زنان
 • سالمندان
 • گیاهخواران
 • ورزشکاران استقامتی

 

محصولات مرتبط

KEYHAN

هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

آدرس : تهران - گیشا - کوی نصر - کوچه دوم - پلاک 23 - داروخانه کیهان

تلفن تماس : 88277635 - 021

ایمیل :keyhanpharmacy@gmail.com

logo-samandehi

Desing By adib-it Group