داروخانه کیهان


هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

keyhanpharmacy@gmail.com

با ما در تماس باشید

88277635 - 021

آدرس

تهران : گیشا , کوی نصر , کوچه دوم , پلاک 23 , داروخانه کیهان2019-03-09 19:34:36 بازدید: 459

چای سبز

Green tea extract (عصاره چای سبز) چیست؟

چای سبز یک نوع چای است که از برگ های گیاه کاملیا سیننسیس (Camellia sinensis) ساخته شده است که در آن از فرآیند اکسیداسیون و پوسته پوسته شدن که در تولید چای سیاه بکار میرود، استفاده نشده است. چای سبز از چین آغاز شد، اما تولید و تولید آن به بسیاری از کشورهای دیگر در آسیا گسترش یافته است. چای سبز یکی از رایج ترین چای های مصرف شده در جهان است.

عصاره چای سبز شکل غلیظ شده ی آن است که فقط یک کپسول حاوی مقادیر مشابه مواد تشکیل دهنده فعال به عنوان یک فنجان چای سبز است. مانند چای سبز، عصاره چای سبز منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها است. این عصاره با طیف وسیعی از مزایای بهداشتی، از ارتقاء قلب، کبد و سلامت مغز گرفته تا بهبود پوست و حتی کاهش خطر ابتلا به سرطان محسوب می شوند. علاوه بر این، بسیاری از مطالعات به توانایی عصاره چای سبز برای کمک به کاهش وزن اشاره کرده اند. در واقع، بسیاری از محصولات کاهش وزن، آن را به عنوان یک عنصر کلیدی تشکیل دهنده ی خود لیست کرده اند.

فواید چای سبز :

از چای سبز می شود برای افزایش هشیاری و سرعت تفکر استفاده می نمایند. همچنین از چای سبز برای کاهش وزن و درمان اختلالات معده، تهوع، اسهال، سردرد، پوکی استخوان و تومورهای سرطانی جامد استفاده می شود.

10 خاصیت اصلی عصاره چای سبز:

1) اثر آنتی اکسیدانی بالا: مزایای سلامتی عصاره چای سبز عمدتا به دلیل محتوای آنتی اکسیدانی بالا است. آنتی اکسیدان ها می توانند به کاهش استرس اکسیداتیو با مبارزه با آسیب های سلولی ناشی از رادیکال های آزاد کمک کنند. این آسیب سلولی با پیری و چند بیماری مرتبط است. آنتی اکسیدان های پلی فنول به نام کاتیکین ها اکثرا از آنتی اکسیدان های عصاره چای سبز تشکیل شده اند. در میان کاتچین های موجود در چای سبز، epigallocatechin gallate (EGCG) بیشترین میزان تحقیق را داشته و تصور می شود که بیشترین مزایای سلامتی را نیز به خود اختصاص دهد. مطالعات نشان داده اند که عصاره چای سبز ظرفیت آنتی اکسیدانی بدن را افزایش می دهد و از استرس اکسیداتیو محافظت می کند. به عنوان مثال، در یک مطالعه 35 افراد چاق 870 میلی گرم عصاره چای سبز برای هشت هفته مصرف کردند. ظرفیت آنتی اکسیدانی خون آنها به طور متوسط ​​از 1.2 تا 2.5 میکرومول بر لیتر افزایش یافت.


2) باعث ارتقاء سلامت قلب می شود:
استرس اکسیداتیو باعث افزایش چربی خون می شود که موجب التهاب در شریان ها می شود و منجر به فشار خون بالا می شود. خوشبختانه، آنتی اکسیدان ها در عصاره چای سبز می توانند باعث التهاب و کاهش فشار خون شوند. آنها همچنین می توانند جذب چربی در سلول ها را کاهش دهند و باعث کاهش میزان چربی خون می شوند.

در یک مطالعه 56 فرد چاق مبتلا به فشار خون بالا 379 میلی گرم عصاره چای سبز به مدت سه ماه دریافت کردند. آنها کاهش معنیداری در فشار خون را نسبت به گروه پلاسبو نشان دادند. علاوه بر این، آنها کاهش قابل توجهی در میزان چربی خون، از جمله تری گلیسیرید پایین و کلسترول LDL و کلسترول داشتند. لذا با توجه به اینکه فشار خون بالا و سطح بالای چربی خون عامل خطر برای بیماری های قلبی هستند، تنظیم آنها می تواند سلامت قلب را ارتقا دهد.

3) مفید و مناسب برای مغز:

نشان داده شده است ،آنتی اکسیدانت های موجود در عصاره چای سبز، به ویژه EGCG، از سلول های مغز در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می کنند. این حفاظت می تواند باعث کاهش آسیب مغزی که خود می تواند منجر به افسردگی ذهنی و بیماری های مغزی مانند پارکینسون، آلزایمر و زوال عقل شود، گردد. علاوه بر این، عصاره چای سبز می تواند فعالیت فلزات سنگین مانند آهن و مس را کاهش دهد که هر دو می توانند به سلول های مغزی آسیب برسانند. همچنین تحقیقات نشان داده اند که این ماده با افزایش ارتباط بین بخش های مختلف مغز به حافظه کمک می کند. در یک مطالعه 12 نفر یک نوشیدنی سبک، حاوی 27.5 گرم عصاره چای سبز و یک پلاسبو (دارونما) مصرف کردند. سپس، در حالی که شرکت کنندگان بر روی تست حافظه کار کردند، تصاویر مغز برای ارزیابی عملکرد مغز به دست آمد. گروه عصاره چای سبز در مقایسه با گروه پلاسبو افزایش عملکرد مغز و عملکرد بهبود عملکرد را نشان داد.

4) می تواند به کاهش وزن کمک کند:

عصاره چای سبز در کتچین غنی است و حاوی مقادیر مناسبی از کافئین است. جالب توجه است، که به نظر می رسد که مواد تشکیل دهنده ی این ترکیب دارای خاصیت کاهش وزن می باشند.

 

همچنین ثابت شده است که هم کاتچین و کافئین با تنظیم هورمون هایی که می توانند ترموژنز را افزایش دهند، به کاهش وزن کمک می کنند. Thermogenesis فرایندی است که بدن شما کالری را برای هضم غذا و تولید گرما می سوزاند. نشان داده شده است که چای سبز باعث تقویت این فرآیند می شود که بدن شما را در سوختن کالری موثرتر می کند، که می تواند باعث کاهش وزن شود. در یک مطالعه 14 نفر یک کپسول حاوی مخلوطی از کافئین، EGCG از چای سبز و عصاره گاروران قبل از هر وعده غذا مصرف کردند. سپس اثر آن بر سوزاندن کالری بررسی شد. این یافته نشان داد که شرکت کنندگان بیش از 179 کالری بیشتر در 24 ساعت بعد از غذا می سوزانند.

5) میتواند باعث بهبود عملکرد کبد شود:

کاتچین ها در عصاره چای سبز می توانند باعث کاهش التهاب ناشی از بیماری های کبدی مانند بیماری های کبدی چربی غیر الکلی (NAFLD) شوند . جالب توجه است بدانید دوز توصیه شده برای عصاره چای سبز، بسیار مهم بوده و مصرف بیش از حد آن برای کبد مضر است.

6) باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان میشود:

نگهداری بافت ها و اندام های بدن شما با مرگ و میر سلولی مشخص می شود. سلول های اختصاصی به نام سلول های بنیادی سلول های جدیدی را برای جایگزینی کسانی که می میرند، تولید می کنند. این فرایند سلول ها را فعال و سالم نگه می دارد. با این حال، هنگامی که این تعادل مختل می شود، سرطان می تواند رخ دهد. این زمانی است که بدن شما شروع به تولید سلولهای نامنظم می کند و سلول ها هنگام مرگ نمی میرند. آنتی اکسیدان ها در عصاره چای سبز، به خصوص EGCG، اثرات مطلوبی بر روی تعادل تولید سلول و مرگ دارند. دانشمندان در یک مطالعه به بررسی اثرات مصرف 600 میلیگرم کاتچین چای سبز در روز برای یک سال در بیماران مبتلا به سرطان پروستات پرداختند.نتایج  این یافته ،احتمال ابتلا به سرطان را 3٪ برای گروه چای سبز ، در مقایسه با 30٪. برای گروه کنترل نشان داد.

7) ترکیبات این عصاره می تواند برای پوست مفید باشد:

عصاره چای سبز به عنوان یک مکمل به پوست اعمال شده است که به بهبود سلامت پوست کمک می کند. در یک بررسی وسیع نشان داده شده است که در هنگام استفاده  از عصاره چای سبز روی پوست، این عصاره

می تواند به درمان انواع مشکلات پوستی مانند درماتیت و زگیل کمک کند. همینطور به عنوان یک مکمل برای کمک به پیری پوست و آکنه شناخته شده است. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد مصرف روزانه 1500 میلی گرم عصاره چای سبز به مدت چهار هفته، سبب کاهش قابل ملاحظه ای در نقطه های قرمز پوست ناشی از آکنه شده است. علاوه بر این، هر دو  کاربرد موضعی و مکملی عصاره چای سبز، به پیشگیری از بیماری های پوستی مانند از دست رفتن الاستیک، التهاب، پیری زودرس و سرطان ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه های UV کمک می کند. همینطور جالب توجه است، با افزودن عصاره چای سبز به محصولات آرایشی، اثرات مرطوب کننده برای پوست ایجاد میشود.

8) می تواند باعث افزایش عملکرد در ورزش و بازیابی آن شود:

عصاره چای سبز در تمرین های ورزشی بسیار مفید است، چه  از طریق بهبود عملکرد ورزشی و چه از طریق بهبود در بازیابی آن. در حالی که ورزش دارای مزایای بسیاری برای سلامتی است، همینطور باعث ایجاد استرس اکسیداتیو و آسیب سلول های بدن می شود. خوشبختانه، آنتی اکسیدان هایی مانند کاتچین چای سبز می توانند آسیب سلولی را کاهش دهند و خستگی عضله را تسکین دهند.

9) باعث کمک به کاهش قند خون میشود:

نشان داده شده است که کاتچین ها در چای سبز، به ویژه EGCG، باعث افزایش حساسیت به انسولین و تنظیم تولید قند خون می شوند که هر دو می توانند سطح قند خون را کاهش دهند. تجزیه و تحلیل 17 مطالعه نشان داد که عصاره چای سبز در کاهش سطح قند خون ناشتا مفید است. همچنین می تواند سطح A1C هموگلوبین را پایین بیاورد که نشان دهنده میزان قند خون در طی 2-3 ماه گذشته است.

10) بسیار مناسب برای اضافه کردن به رژیم غذایی:

عصاره چای سبز در فرم های مایع، پودر و کپسول موجود است که مقدار گسترده ای از آن در آمازون یافت می شود. عصاره مایع را می توان در آب رقیق کرد، در حالی که پودر را می توان به مخلوط مخلوط کرد. با این حال، طعم قوی دارد. دوز توصیه شده از عصاره چای سبز بین 250-500 میلی گرم در روز است. این مقدار را می توان از 3-5 فنجان چای سبز یا حدود 1.2 لیتر دریافت کرد. اما مهم است بدانیم که  تمام مکمل های چای سبز، به یک اندازه  ایجاد نمی شوند. بعضی از مکمل ها حاوی تنها برگ چای سبز خشک هستند، در حالی که برخی دیگر حاوی اشکال جداگانه از یک یا چند کاتچین هستند. کاتچینی که بیشترین تاثیر را بر سلامتی عصاره چای سبز دارد، EGCG است. در نهایت، بهتر است عصاره چای سبز با غذا مصرف شود. مصرف آن بیش از دوز توصیه شده و در معده خالی ممکن است باعث آسیب جدی در کبد شود.

مضرات مصرف چای سبز:

  • به دلیل داشتن کافئین، جلوگیری از جذب مواد معدنی مخصوصا آهن می کند.
  • خانم های باردار، شیرده و افرادی که ناراحتی اعصاب دارند و آنهایی که ضربان قلبشان نامنظم است، بهتر است در مصرف آن زیاده روی نکنند.
  • مصرف این چای همچون چای سیاه به همراه غذا جذب روی، آهن و کلسیم را کاهش می دهد.
  • زیاده روی در مصرف این چای می تواند باعث دفع زیاد آب از بدن و خشکی مدفوع و یبوست شود.
  • مصرف بیش از حد کافئین که در چای سبز و بعضی از عصاره های آن وجود دارد در بعضی از افراد باعث علائمی مانند عصبانیت، بیخوابی و بیقراری می شود. افرادی که دارای بیماری فشار چشم هستند نباید استفاده کنند و افرادی که میگرن دارند میزان مصرف کمی باید داشته باشند.

فعالیت چای سبز برای بدن:

چای غنی از کاتچین ها است و حاوی مقدار مناسب کافئین است. نشان داده شده است که چای سبز باعث تقویت این فرآیند می شود که بدن شما را در سوختن کالری موثرتر می کند، که می تواند باعث کاهش وزن شود.ماده ی کاتچین ضدسرطان و آنتی‌اکسیدان بوده و دارای خواص دارویی مفیدی میباشد، که نسبت به آنتی‌اکسیدان‌های معروفی چون ویتامین‌های C و E بسیار قوی‌تر عمل می‌کند.

بهترین زمان برای نوشیدن چای سبز:

توصیه می‌شود که بیست دقیقه قبل یا بعد از وعده‌های اصلی یک فنجان چای سبز مصرف کنید. اگر به قصد لاغری چای سبز می‌نوشید توصیه می‌شود که چای سبز را 20 دقیقه بعد از غذا میل کنید. چون در این صورت چربی بیشتری سوزانده شده و سم بیشتری از بدن دفع می‌شود. اگر می‌خواهید میزان مواد معدنی و پروتئین دریافتی از مواد غذایی را افزایش دهید نیز توصیه می‌شود که بعد از هر وعده‌ی غذایی یک فنجان چای سبز بنوشید. چون در این صورت بدن منیزیم، کاتچین ها و ویتامین‌های C و E بیشتری جذب می‌کند.بهتر است بدانید که چای سبز به دلیل دارا بودن آنتی‌اکسیدان و ویتامین زیاد برای کودکان نیز مفید است. توصیه می‌کنیم که روزانه یک مرتبه قبل از یکی از وعده‌های اصلی یک فنجان چای سبز (که با یک تا دو قاشق عسل شیرین شده است) به بچه‌ها بدهید. دو ساعت قبل از رفتن به رختخواب چای سبز ننوشید چون این نوشیدنی باعث بروز بی‌خوابی می‌شود. درست است که چای سبز خواص بالا و فوق‌العاده‌ای دارد اما لازم است که هر از گاهی وقفه‌ی چند روزه بین دو دوره‌ی مصرفتان ایجاد کنید. بهترین روش برای پیشگیری از عوارض جانبی احتمالی چای سبز این است که این چای را به مدت 10 روز مصرف کنید و سپس یک وقفه‌ی 10 روزه ایجاد کنید. با این روش می‌توانید از 100 درصد خواص فوق‌العاده‌ی این چای بهره ببرید و سلامتی را ارتقا دهید.

KEYHAN

هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

آدرس : تهران - گیشا - کوی نصر - کوچه دوم - پلاک 23 - داروخانه کیهان

تلفن تماس : 88277635 - 021

ایمیل :keyhanpharmacy@gmail.com

logo-samandehi

Desing By adib-it Group