داروخانه کیهان


هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

keyhanpharmacy@gmail.com

با ما در تماس باشید

88277635 - 021

آدرس

تهران : گیشا , کوی نصر , کوچه دوم , پلاک 23 , داروخانه کیهان2019-03-05 12:11:55 بازدید: 649

فواید مصرف اچ ام بی

 

HMB چیست؟

 1. HMB ماده ای است که از متابولیزه شدن آمینواسید ال لیوسین در بدن تولید می شود. ال لیوسین یکی از سه آمینواسیدی است که به عنوان آمینواسیدهای شاخه دار یا BCAA معروف هستند (ایزولیوسین و والدین دو آمینواسید دیگر این گروه هستند). بدن شما هر روز حدود ۲/۰ تا ۴/۰ گرم HMB بسته به پروتئین دریافتی روزانه می سازد. با به عبارت دقیق تر بسته به کل مقدار لیوسین دریافتی از رژیم غذائی.

طبق تحقیقات، مشخص شده که BCAA نقش اساسی در ساخت و حفظ عضلات در شرایط کاتابولیک بر عهده دارد. به نظر می آید از سه آمینواسید BCAA ال لیوسین مهمترین نقش را در حفظ حجم عضلات به دنبال تمرینات سنگین و بیماری ها عهده دار است.

 • اچ‌ ام بی‌ معمولا برای داشتن خاصیت ضد کاتابولیک خود مورد توجه قرار می‌گیرد اما دقیقا این به چه معنا می‌باشد؟ ضد کاتابولیک به معنی‌ فراهم آوردن محیطی‌ است که در آن عضله‌ بیشتر و تجزیه ماهیچه‌ها کمتر روی خواهد داد.درست قبل از اینکه بدن شما بخواهد وارد مرحله تمرین زدگی شود اچ‌ ام بی‌ موجود در بدن باعث میشود تا ماهیچه‌ها به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار نگیرند و در واقع باعث میشود ماهیچه‌ها دچار تجزیه نشوند.
 • اچ‌ ام بی‌ باعث افزایش سرعت ریکاوری شده که این امر خود باعث افزایش عضله‌ سازی و قدرت میشود که همین موضوع این مکمل را بسیار با ارزش کرده است.

مکمل های HMB فرایند پروتولیز که فرایند طبیعی تجزیه بافت ماهیچه بعد از فعالیتهای شدید فیزیکی نظیر تمرین رخ می‌دهد را کاهش می‌دهند.

میزان مناسب مصرف اچ ام بی:

نکته: آثار مثبت HMB در افرادی که تحت تمرینات شدید هستند محسوس تر است.

 مکمل اچ ام بی به صورت کپسول و پودر عرضه می شود . در حالت کلی، اکثر مردم روزانه ۳ گرم اچ ام بی مصرف می کنند، به این صورت که معمولاً به همراه هر وعده غذایی یک گرم اچ ام بی مصرف می کنند. اما در روزهایی که می خواهید تمرین کنید، بهترین کار این است که یک دوز اچ ام بی را با وعده پیش از تمرین و یک دوز را بلافاصله بعد از تمرین مصرف کنید.

دوز مصرفی ۳ گرم در روز برای افراد پیشرفته کافی نیست و برای کسب نتایج مثبت به مصرف ۱۰ تا ۱۲ گرم در روز نیاز است (که البته این مقدار مستلزم هزینه بالائی است و برخی هم ادعا می کنند باز هم مصرف بیش از این مقدار لازم است).بطور کلی  برای افرادی که وزن آنها ۶۰ کیلوگرم و یا کمتر است روزانه ۲ گرم از این مکمل کافی است، و برای افرادی که وزن آنها بیش از ۶۰ کیلوگرم است مقدار ۴ گرم در روز توصیه می شود. شما باید در یک زمان مشخص ۱ گرم از این مکمل را صرف کنید، بنابراین اگر وزن شما بیش از ۶۰ کیلوگرم است روزانه در ۴ زمان مجزا و هر دفعه ۱ گرم از این مکمل را استفاده کنید.جذب HMB به همراه وعده های غذایی می باشد وسعی کنید بیش از 1 گرم در یک وعده بصورت مکمل مصرف نکنید.

 • در صورتی که قصد مصرف HMB را دارید سه وعده در روز هر بار یک گرم به همراه غذا مصرف کنید این مقدار برای شروع کافی است و در صورت عدم کسب نتایج مثبت می توانید مقدار مصرف را به تدریج دو تا سه برابر افزایش دهید.
 • بهتر است بیشتر از ۴ گرم از این محصول را در طول یک روز مصرف نکنید.
 • برای دستیابی به نتایج بهتر به میزان ۳۸ میلی گرم در ازای هر کیلوگرم از وزن بدن استفاده شود.

فواید مصرف مکمل  اچ ام بی:

استفاده از HMB به بدن کمک می‌کند که فرایند بازسازی را با کاهش تجزیه ماهیچه و پروتئین بعد از ورزش تسریع کند . این بدین معناست که بدن شما مدت بیشتری در حالت آنابولیک قرار می‌گیرد و منجر به افزایش رشد ماهیچه می‌گردد. مکملهای حاوی اسیدهای آمینه بسیار با ارزش هستند زیرا برای طیف وسیعی از ورزشکاران و افراد فعال مفید و سودمندند . یکی از اسیدهای آمینه که در این میان بیش از بقیه مفید و سودمند است لوسین می باشد. لوسین سنتز بافتهای عضلانی جدید را بهبود بخشیده و علاوه بر کمک به حفظ حجم عضله، به ساخت آن نیز کمک می کند.

لوسین میزان چربی بدن را نیز کاهش می دهد. اما مشکل لوسین دوز آن است زیرا مقادیر مورد نیاز لوسین برای پیشگیری از مشکلی بنام پروتئولیز نامشخص است. پروتئولیز عضله زمانی رخ می دهد که پروتئینهای عضلات تجزیه شوند، که این برای ساخت و حفظ عضلات فاجعه محسوب می شود و بخش خاصی از لوسین که به پیشگیری از پروتئولیز عضلات کمک می کند، بتاهیدروکسی بتامتیل بوتیرات یا همان HMB نام دارد!

فواید مصرف مکمل اچ ام بی در یک نگاه:

 • افزایش ترمیم ماهیچه و بازسازی
 •  افزایش VO2 و استقامت
 • اچ ام بی می‌تواند سنتز پروتئین را افزایش دهد
 •  اچ ام بی باعث افزایش حجم ماهیچه می شود HMB
 •  از کاتابولیسم ماهیچه جلوگیری می کند
 •  افزایش سرعت بازیابی در افراد فعال و غیرفعال
 • اچ ام بی اگر به مدت چند هفته مصرف شود، حتی اگر تمرین هم نکنید مفید است
 • دو شکل اچ ام بی عبارتند از: شکل آزاد و شکل کلسیم دار
 • اچ ام بی در افراد مسن برای رشد عضلات مفید است
 • اچ ام بی چربی سوزی را تسریع کرده و افزایش می دهد
 • اچ ام بی یکی از بی خطرترین مکملهای موجود است
 • اچ ام بی جلوی تجزیه و تحلیل عضلات را گرفته و رشد عضلات را بهبود می بخشد
 • اچ ام بی افزایش حجم خالص عضلانی را در پی خواهد اشت
 • اچ ام بی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود
 • اچ ام بی هم در دوران رژیم ( کات ) و هم حجم می‌تواند استفاده شود
 • اچ ام بی کاهش خستگی و کوفتگی عضلات را در پی خواهد داشت

عملکرد مکمل HMB در بدن:

اچ ام بی به بدن مقداری پروتئین اضافه می دهد تا از آن استفاده کند و بافتهای ماهیچه¬ای را ساخته و حفظ کند. این یعنی شما می توانید در باشگاه بطور فشرده روی حجم بدنتان کار کنید و سخت تر از همیشه تمرین کنید، و با این حال سریعتر از گذشته بازیابی کنید و در این فرایند موفقیت زیادی بدست بیاورید. به بیان ساده اچ ام بی کمک می کند تا اثرات زیانبار تمرینات سخت روی عضله کاهش یابد و بازیابی پس از تمرین نیز بهبود پیدا کند. با ترکیب این دو مولفه شما در بهترین حالت برای رشد و نگهداری قرار خواهید گرفت. استفاده از اچ ام بی سبب بهبود تناسب اندام، قدرت، سرعت بازیابی، حجم عضله، قدرت بدنی و استقامت می شود.

عوارض و محدودیت سنی مصرف اچ ام بی:

مصرف مکمل اچ ام بی برای سن ۱۸ سال به بعد هیچگونه محدودیتی نداشته, از نظر کبدی, کلیوی و قلبی عروقی ایمن می باشد. تنها افرادی که باید ملاحظه کنند, که البته نیاز به مطالعات بیشتر دارد, افراد دیابتی نوع 2 می باشند. برای افرادی که کمبود ویتامین دی داشته باشند اچ ام بی پودری یا بتاتور کارآمد و مفید نخواهد بود. بنابراین مطمئن شوید که سطح ویتامین D3 بدنتان در حد کافیست

 • HMB در سلامت عضلانی مهم است. این ماده در عضلات ذخیره می شود و برای ساخت، نگهداری و تعمیر سلول های عضلانی استفاده می شود.
 • HMB به کلسیم متصل می شود تا آن را به عنوان یک پودر پایدار نگه دارد و در آب بیشتر محلول باشد. کلسیم نیز برای سلامت استخوان مفید است.

عوارض مکمل اچ ام بی:

عوارض مکمل اچ ام بی، به نظر می رسد که مصرف این مکمل با شرایط بالا اثرات جانبی به همراه نداشته باشد . نتایج مطالعات انجام شده برروی انسان نشان داده است که مصرف ۱تا ۳ گرم در روز به مدت چند هفته هیچ گونه اثر مخربی بر بدن ندارد.

KEYHAN

هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

آدرس : تهران - گیشا - کوی نصر - کوچه دوم - پلاک 23 - داروخانه کیهان

تلفن تماس : 88277635 - 021

ایمیل :keyhanpharmacy@gmail.com

logo-samandehi

Desing By adib-it Group