داروخانه کیهان


هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

keyhanpharmacy@gmail.com

با ما در تماس باشید

88277635 - 021

آدرس

تهران : گیشا , کوی نصر , کوچه دوم , پلاک 23 , داروخانه کیهان2018-12-18 18:44:21 بازدید: 505

گلوتامین و کاربرد های ان

گلوتامین چیست؟

ال گلوتامین ( L-Glutamine)که آن را بیشتر با نام "گلوتامین" می شناسیم، فراوان ترین آمینو اسید بدن شما است که بیش از 60% آن در عضلات اسکلتی و 20% آن در کل اعضای بدنتان وجود دارد! همچنین این اسید آمینه در اکثر گوشت ها، محصولات حیوانی، لبنی و غذاهای دریایی نیز وجود دارد.

بدن شما همواره مقدار مشخصی از این آمینواسید را تولید کرده و آن را ابتدا به مغز و سایر اعضای حیاتی بدنتان برای کنترل سیستم ایمنی منقل میکند و سپس مابقی را برای بافت های عضلانی بکار می برد. به همین دلیل آن را یک آمینواسید غیر ضروری می نامند. اما آیا "غیر ضروری" بودن آن به معنای عدم نیاز بیشتر بدن ما به این آمینو اسید است؟!

چرا از گلوتامین استفاده کنیم؟

لازم است بدانید زمانی که مشغول فعالیت های سنگین جسمانی هستید (مانند تمرینات شدید ورزشکاران) از گلوتامین موجود در عضلات و بدنتان کاسته شده و این اتفاق سبب می شود تا بدن به تنهایی نتواند نیاز خود را بطور کامل بر طرف سازد.  بخصوص اگر قصد کاهش چربی های زائد بدن را دارید و نگران حجم از دست رفته عضلاتتان هستید! از این رو استفاده از پودرهای گلوتامین می تواند امری مهم تلقی گردد.

جدای از نیاز گلوتامین برای ورزشکاران، اگر می خواهید سطح سلامتی خود را هم بالا ببرید بهتر است کمی گلوتامین را به وعده غذایی خود اضافه کنید، چرا که اگر دچار بیماری شوید ممکن است گلوتامین بدن کاهش یابد و بدنتان قادر به تولید میزان کافی از آن نباشد.

مزایای استفاده از پودر گلوتامین:

  • شایع ترین مزیت گلوتامین کمک به رشد عضلات است. گلوتامین با نقش موثری که در بازتولید سلول ها داشته و مقابله با هورمون کورتیزول که سبب تحلیل عضلات می شود، در عضله سازی و همچنین بهبود ریکاوری پس از یک تمرین سخت موثر می باشد.
  • گلوتامین توسط گلبول های سفید استفاده می شود و موجب تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود. چه بعد از یک تمرین سخت باشد که سیستم ایمنی بدن در پایین ترین حالت عملکرد خود است چه دچار بیماری های های عضلانی و ضعف سیستم ایمنی بدن (مانند HIV) باشید.
  • کمک به جذب بهتر مواد غذایی با عملکرد مثبت گلوتامین در دستگاه گوارش. طبق برخی از مطالعات صورت گرفته مصرف گلوتامین اضافی حتی می‌تواند در برابر برخی آسیب های معده نیز از آن محافظت نماید.
  • کاهش اشتها نسبت به قند و شیرینی از طریق تأثیر گلوتامین بر روی متابولیسم گلوکز. بر اساس تحقیقات انجام شده با تبدیل بخشی از گلوتامین به گلوکز در کلیه ها برخلاف کبد، که عمده‌ترین تنظیم‌کننده تولید گلوکز در بدن به شمار می‌آید، کاهش اشتها به شکر در بیماران دیابتی مشاهده گردید.

مضرات استفاده از پودر گلوتامین:

تا کنون عوارض جانبی مشخصی نسبت به مصرف گلوتامین ها مشاهده نشده است، مگر در برخی افراد که دچار بیماری های شدید کبدی و یا کلیوی هستند که می بایست از مصرف آن خودداری نمایند. همچنین بدلیل عدم اطلاعات کافی بهتر است در دوران بارداری و شیردهی از مصرف آن اجتناب شود. افراد کمتر از 18 سال نیز در صورت نیاز بهتر است با نظارت متخصص تغذیه یا پزشک آن را مصرف نمایند.

برای جلوگیری از عوارض جانبی بالقوه، با یک دوز کم روزانه شروع کنید، و بتدریج آن را افزایش دهید. مقدار توصیه شده را تقسیم کنید تا چند بار در روز، از آن استفاده کنید.

میزان و نحوه مصرف پودر گلوتامین:

توصیه شده که گلوتامین را در دو وعده بعد از تمرین و قبل از خواب به میزان هر بار ۵ گرم استفاده شود . در دوره های کات و کم کربوهیدرات نیز برای حمایت از عضلات بدن اغلب ورزشکاران ۲۰ تا 25 گرم را در ۵ وعده استفاده می نمایند.

 

 

KEYHAN

هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

آدرس : تهران - گیشا - کوی نصر - کوچه دوم - پلاک 23 - داروخانه کیهان

تلفن تماس : 88277635 - 021

ایمیل :keyhanpharmacy@gmail.com

logo-samandehi

Desing By adib-it Group