داروخانه کیهان


هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

keyhanpharmacy@gmail.com

با ما در تماس باشید

88277635 - 021

آدرس

تهران : گیشا , کوی نصر , کوچه دوم , پلاک 23 , داروخانه کیهان2018-11-19 18:30:22 بازدید: 502

تشخیص قارچ های پوستی

در این مقاله به بررسی قارچ های پوستی رایج که غالبا در ارتباط با آن ها در داروخانه سوال میشود صحبت خواهیم کرد .

بطور کلی قارچ ها توانایی زندگی در هوا ، خاک ، آب و یا گیاهان را دارند . لذا از گونه های مقاوم میکروبی به شمار میایند . مانند خیلی از میکروب ها قارچ ها نیز به 2 دسته تقسیم بندی میشوند : قارچ های مفید و قارچ های مضر . درصورتی که در هنگام حمله قارچ به بدن درمان کامل و جامع انجام نشود احتمال اینکه عفونت قارچی دوباره باز گردد وجود دارد .

بطور کلی از علایم عفونت های قارچی میتوان به قرمزی ناحیه ابتلا و خارش اشاره کرد .

1 ) ATHLETE FOOT : این عفونت توسط قارچ TINEA PEDIS  ایجاد شده و با نام عفونت پای ورزشکاران رایج شده است . این نوع از قارچ غالبا در نواحی از بدن که رطوبت ودمای بالاتری دارند ایجاد میشود . ( بین انگشتان پا )

علایم :

- قرمزی و یا ایجاد تاول در ناحیه

-نرم شدن ناحیه

- پوسته ریزی ناحیه

- خارش و سوزش

درمان : در صورت تشخیص قطعی ( تشخیص قطعی توسط پزشک و به روش های میکروسکوپیک میباشد ) معمولا با داروهای موضعی موجود در داروخانه قابل درمان میباشد . از جمله درمان های موضعی مناسب میتوان ترکیب سرتاکونازول را نام برد که در کرم موضعی درموفیکس حضور دارد و میتوان بصورت OTC ( بدون نیاز به نسخه پزشک ) در صورت تایید پزشک داروساز حاضر در داروخانه ان را تهیه کرد .

پیشگری :

حتما پس از ورزش نواحی از بدن که تعریق بیشتری دارند ( بیشتر در معرض رطوبت قرار دارند ) را شسته و در معرض هوای ازاد قرار دهید .

2 ) RING WORM

این عفونت قارچی توسط TINEA CORPERIS ایجاد شده و مکان های رایج حضور ان در بدن در نواحی کف سر ، پوست بدن ( به خصوص پشت بدن ) و ناخن میباشد .

علایم : معمولا تشخیص ان ساده است ( بدلیل شکل خاص ان ) که بصورت دایره های قرمز رنگ که اطراف آن دچار پوستهریزی شده است میباشد . این نوع از عفونت قارچی غالبا همراه با خارش شدید میباشد .

این قارچ شدیدا قابل سرایت از فرد به فرد است لذا توصیه میشود در هنگام درمان، از تماس پوستی با افراد جلوگیری شود . از وش های دیگر انتقال ان میتواند از طریق شانه سر ، لباس و ... باشد .

درمان :

در صورت تشخیص قطعی RING WORM  میتوان ان را با روش های موضعی رایج موجود در داروخانه با نظر دکتر داروساز حاضر ، درمان کرد .

از جمله کرم های موضعی در درمان RING WORM  میتوان به کرم موضعی کلوتریمازول ، میکونازول و سرتاکونازول اشاره کرد .

 

 

KEYHAN

هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

آدرس : تهران - گیشا - کوی نصر - کوچه دوم - پلاک 23 - داروخانه کیهان

تلفن تماس : 88277635 - 021

ایمیل :keyhanpharmacy@gmail.com

logo-samandehi

Desing By adib-it Group