داروخانه کیهان


هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

keyhanpharmacy@gmail.com

با ما در تماس باشید

88277635 - 021

آدرس

تهران : گیشا , کوی نصر , کوچه دوم , پلاک 23 , داروخانه کیهان2018-11-18 21:31:58 بازدید: 428

5 روش ساده برای کنترل قند خون

بصورت کلی افزایش قند خون زمانی رخ میدهد که در انتقال قند خون به سلول های بدن مشکلی رخ دهد و این خود میتواند زمینه ساز ایجاد دیابت باشد . در ادامه به بررسی 6 راهکار ساده برای کاهش و کنترل قتد خون خواهیم پرداخت . 

1) ورزش منظم و روزانه 

ورزش روزانه میتواند سبب کاهش وزن و به نوعی افزایش حساسیت هورمون انسولین شود . این بدان معناست که سلول های بدن بهتر میتوانند قند موجود در جریان خون را وارد خود کرده و از این طریق سبب کاهش قند خون میشوند . از طرف دیگر افزایش فعالیت های بدنی سلول های عضلانی را وادار میکند که میزان قند بیشتری را از جریان خون دریافت کنند . فعالیت های بدنی که میتوانند نقش مفیدی در کاهش قند خون داشته باشند عبارتند از : 

- پیاده روی روزانه به مدت 30 دقیقه 

- دویدن و یا دوچرخه سواری روزانه به مدت 15 دقیقه 

- کوه نوردی 

- شنا 

2) کنترل میزان دریافتی کربوهیدرات 

در واقع بدن بعد از مصرف کربوهیدرات آن را به واحد های سازنده خود که غالبا گلوکوز هست تبدیل میکند ( گلوکوز یک مونوساکارید میباشد که در واقع واحد اندازه گیری قند خون میباشد ) . هنگامی که مقادیر بالایی از کربوهیدرات وارد بدن میشود انسولین ( هورمونی است که وظیفه کاهش قند خون را دارد ) از وظیفه اصلی خود باز می ماند و توانایی مقابله با حجم بالا از قند را نخواهد داشت . لذا استفاده از رژیم غذایی با کربوهیدرات کم در افرادی که ریسک ابتلا به دیابت را دارند توصیه میشود . 

3) مصرف مقادیر بالا از فیبر 

درواقع فیبر ها سبب هضم دیر تر کربوهیدرات خواهند شد بنابراین در مدت زمان طولانی تری متابولیسم کربوهیدرات در بدن اتفاق خواهد افتاد و قند خون دیر تر بالا خواهد رفت . 

بطور کلی فیبر ها به 2 دسته محلول و نامحلول تقسیم میشوند که هر 2 از اهمیت بالایی برخوردار هستند که البته نوع محلول ان ها در ارتباط مستقیم با کاهش قند خون میباشد . از مواد غذایی حاوی فیبر بالا میتوان از: سیبزیجات - میوه جات - حبوبات نام برد . میزان فیبر روزانه مورد نیاز برای بانوان 25 گرم و برای اقایان 38 گرم میباشد . 

4) مصرف آب فراوان 

مصرف به مقدار کافی در طول روز میتواند از عوامل مهم در کنترل قند خون باشد . همچنین نوشیدن آب کافی در طول روز سبب بهبود عملکرد کلیه ها نیز خواهد شد . ( میزان اب کافی در طول یک روز معادل 1 لیتر میباشد ) 

5) مصرف مواد غذایی غنی از کزومیوم و منیزیم 

قند خون بالا و دیابت میتواند در ارتباط مستقیم با کمبود یکسری از ریزمغذی ها نیز باشد که از جمله مهم ترین آن ها میتوان . کرومیوم و مینزیم را نام برد .

کرومیوم در روند متابولیسم کربوهیدرات ها نقش داشته و مصرف آن میتواند تا حدودی در کنترل قند خون تاثیر مثبت داشته باشد . از جمله مواد عذایی غنی از کرومیوم میتوان : زرده تخم مرغ - قهوه - گردو - کلم بروکلی را نام برد . 

بر مبنای مطالعات سال 2009 میلادی در دانشگاه ملبورن استرالیا تاثیر کمبود منیزیم بر افزایش قند خون اثبات شد . کمبود منیزیم را میتوان با مصرف مکمل های غذایی حاوی منیزیم و یا منابع طبیعی مانند : ماهی - شکلات تلخ - موز - آووکادو جبران کزد . 

KEYHAN

هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

آدرس : تهران - گیشا - کوی نصر - کوچه دوم - پلاک 23 - داروخانه کیهان

تلفن تماس : 88277635 - 021

ایمیل :keyhanpharmacy@gmail.com

logo-samandehi

Desing By adib-it Group