داروخانه کیهان


هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

keyhanpharmacy@gmail.com

با ما در تماس باشید

88277635 - 021

آدرس

تهران : گیشا , کوی نصر , کوچه دوم , پلاک 23 , داروخانه کیهان2018-10-29 20:53:50 بازدید: 474

تب خال چیست

ویروس هرپس سیمپلکس که غالبا تحت نام هرپس شناخته میشود به چند دسته تقسیم میشود که 2 مورد از انواع ان سبب ایجاد تبخال میشود . هرپس سیمپلکس نوع 1 و هرپس سیمپلکس نوع 2 که در واقع هرپس سیمپلکس نوع 1 تظاهرات خود را در ناحیه دهانی ایجاد میکند و هرپس سیمپلکس نوع 2 در ناحیه تناسلی تطاهرات خود را به جا میگذارد . اما فرم رایجی هرپس سیمپلکس همان نوع 1 میباشد که تظاهرات بالینی خود را به صورت تب خال در ناحیه دهانی ایجاد میکند .

اما چه عاملی سبب بروز عفونت های هرپسی میشود ؟ 

در واقع HSV1 ( هرپس سیمپلکس نوع 1 ) که بواسطه ترشحات دهانی منتقل میشود از طریق تماس دهانی ( KISSING ) منتقل میشود و یا حتی استفاده مشترک ازلوازم بهداشتی شخصی مانند مسواک میتواند سبب انتقال این ویروس شود .

اما ویروس HSV2 (هرپس سیمپلکس 2 ) تنها از طریق رابطه جنسی میتواند از فرد مبتلا به فرد سالم انتقال پیدا کند. 

نکته قابل توجه این است که در هر دو مورد HSV1  و HSV2 حتی قبل از بروز تظاهرات بالینی میتواند از فرد مبتلا به فرد سالم انتقال پیدا کند .

همواره به یاد داشته باشیم که در زنان باردار مبتلا به هرپس سیمپلکس نوع 2  این ویروس میتواند از طریق مادر به کودک انتقال پیدا کند و مشکلاتی را در کودک بوجود اورد لذا حتما میبایست مادر باردار با پزشک خود مشورت کند . 

این ویروس میتواند تا مدت ها بصورت نهان در بدن فرد بماند بدون هیچ علامتی !! عوامل زیر میتواند به ظهور این علایم کمک کند : 

- خستگی و ضعف بدن بواسطه تضغیف سیستم ایمنی 

- استرس های جسمانی و روحی 

- مهار سیستم ایمنی بدن بدلیل مصرف داروهای کورتونی و یا کموتراپی 

علایم بالینی تب خال : 

به صورت تاول هایی یک عددی یا چند تایی که در ناحیه دهانی بروز میکند . در صورتی که HSV2 باشد در ناحیه تناسلی و یا رکتوم بروز خواهد کرد . 

روش های درمان :

اگرچه درمان اختصاصی برای هرپس وجود ندارد اما درمان هایی که در ادامه ذکر خواهد شد میتواند به کاهش درد , تسریع بهبود علایم و کاهش مدت رمان درمان کمک کند . از جمله درمان های کمکی میتوان حمام اب گرم را اشاره کرد که سبب کاهش درد خواهد شد .از جمله درمان های دارویی نیز میتوان اسیکلویر را نام برد که البته نیاز به نسخه پزشک دارد و داروخانه بدون نسخه پزشک از دادن ان معذور است . 

البته داروی جدیدی با نام تجاری ویرابکس(والاسیکلویر) که در ایران نیز وجود دارد را نیز میتوان مصرف کرد و از نکته خوا این دارو برای بیماران محترم این است که نیازی به نسخه پزشم برای مصرف ان نمیباشد ( این دارو در بسته های 4 عددی میباشد که هر 4 عدد میبایست در یک روز مصرف شود )

از ان جایی که داروهای ذکر شده دفع کلیوی دارند لذا مصرف ان ها در سالمندان و افرادی که مشکلات کلیوی دارند میبایست با احتیاط و تحت نظر پزشک باشد . 

نکته حایز اهمیت این است که شروع درمان تب خال باید در همان مراحل ابتدایی و با مشاهده اولین علایم (خارش , سوزش و سوزن سوزن شدن ناحیه دهانی ) درمان را شروع کرد . 

KEYHAN

هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

آدرس : تهران - گیشا - کوی نصر - کوچه دوم - پلاک 23 - داروخانه کیهان

تلفن تماس : 88277635 - 021

ایمیل :keyhanpharmacy@gmail.com

logo-samandehi

Desing By adib-it Group