داروخانه کیهان


هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

keyhanpharmacy@gmail.com

با ما در تماس باشید

88277635 - 021

آدرس

تهران : گیشا , کوی نصر , کوچه دوم , پلاک 23 , داروخانه کیهان2018-10-17 18:02:26 بازدید: 916

معرفی انواع شیرخشک (2)

پیرو مطالب مقاله قبلی امروز به بررسی انواع شیر خشک میپردازیم . 

شیرخشک اهن دار :

بنا بر توصیه انجمن طب کودکان امریکا تمام کودکانی سالمی که کل تغذیه ان ها از شیر مادر تامین نمیشود باید تا یک سالگی شیر خشک دارای اهن اضافی مصرف کنند . خطر ابتلا به انمی فقر اهن در شیرخوارانی که از شیر خشک با اهن کم تغذیه میکنند بیشتر میباشد و مطالعات نشان داده است که دریافت اهن کافی در سال اول زندگی تاثیر مهمی بر عملکرد اموزشی در سنین مدرسه خواهد داشت . 

شیر خشک بر پایه سویا :

در مواردی که کودک (CMA (COW MILK ALLERGY یا الرژی به شیر گاوی دارد توصیه میشود از شیر خشک بر پایه پروتیین سویا استفاده کند . البته در حدود 50 درصد موارد ممکن است کودک به پروتیین سویا هم حساسیت بدهد که در صورت بروز حساسیت میبایست از شیر خشک های هایپوالرژیک استفاده کند . نکته حایئز اهمیت این است که تمام شیر خشک های بر پایه سویا بدون لاکتوز هستند.

شیر خشک های بدون لاکتوز :

لاکتوز دی ساکارید متشکل از گالاکتوز و گلوکوز است و انزیم تجزیه کننده ان در بدن لاکتوز میباشد . در بعضی از نوزادان ممکن است این انزیم ترشح نشود و یا به مقدار کمتری از نیاز گوارشی کودک ترشح شود . در صورتی که لاکتوز به صورت دست نخورده وارد روده ها شود در روده توسط باکتری های بی هوازی هضم شده و تولید گاز و اسید میکند که اسد تولید شده سبب بروز دل درد و اسپاسم و سوزش مقعد خواهد شد بروز اسهال میتواند یکی از دلایل عدم تحمل لاکتوز باشد . اسهال منجر به عدم فرصت یافتن انزیم های ترشح شده برای هضم دی ساکارید ها میشود و در واقع شایع ترین نوع عدم تحمل لاکتوز در شیرخواران اسهال است . در شیر خشک های فاقد لاکتوز منبع کربوهیدرات فروکتوز , سوکوروز و مالتو دکسترین است . 

 

شیرخشک AL-110 : 

این شیر خشک فاقد لاکتوز و حاوی پروتیین کازیین هیدرولیز شده هستند و برای نوزادانی که دچار عدم تحمل لاکتوز و یا اسهال هستند مصرف دارد . علت این که از کازیین هیدرولیز شده استفاده شده است بدلیل تبدیل ان به مخلوطی از اسید های امینه و پپتید های با وزن مولکولی بسیار کمتر از کازیین میباشد چرا که هضم راحت تر و الرژی زایی کم تری دارند . این شیر خشک علاوه بر نوزادانی که عدم تحمل لاکتوز دارند در نوزادانی که دچار سوء جذب گوارشی هستند مانند سوء جذب پروتتین , چربی , کربوهیدرات , CMA , الرژی به پروتیین سویا و سیستیک فیبروزیس نیز مصرف میشود . این شیر خشک ساخت کمپانی  NESTLE  است .

 

شیرخشک( HYPO ALLERGIC ( HA : 

شیر خشک های حاوی پروتیین های هیدرولیز شده هستند . به عبارت دیگر پروتیین های موجود در این شیر خشک ها برای هضم بهتر قبلا شکسته شده است و در موارد پیشگری از بروز الرژی استفاده میشوند . 

 

 

 

Logo

از جدید ترین محصولات و اخبار آگاه شوید

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از جدید ترین محصولات و اخبار کیهانی