داروخانه کیهان


هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

keyhanpharmacy@gmail.com

با ما در تماس باشید

88277635 - 021

آدرس

تهران : گیشا , کوی نصر , کوچه دوم , پلاک 23 , داروخانه کیهان2018-10-08 19:23:04 بازدید: 536

عوامل ایجاد کننده اکنه

عوامل ایجاد کننده اکنه : 

در این مقاله بصورت خلاصه در رابطه با عوامل بوجود اورنده اکنه صحبت خواهیم کرد و در مقاله بعدی به راهکار های مقابله با اکنه میپردازیم 

دلیل اصلی ایجاد کننده اکنه بصورت علمی کاملا به اثبات نرسیده است اما به زبان ساده اکنه زمانی بوجود می اید که غدد چربی متصل به فولیکول های مو به دلیل فقر مواد غذایی و یا بسته شدن راه های خروج و یا تغییرات هورمونی ,  بیش از حد تحریک میشوند . در واقع چربی یک محصول طبیعی بدن بوده که سبب حفظ رطوبت و نرمی پوست میشود اما تولید بیش از حد ان منجر به مشکلاتی مانند اکنه میشود . در تقسیم بندی بیماری های پوستی اکنه جزو یکی از بیماری های زائده پوستی یعنی مو محسوب میشود و اساس ایجاد اکنه اختلال در ترکیب و شدت چربی ترشح شده از غدد چربی و همچنین اختلال در روند شدت شاخی شدن است . 

عوامل موثر در ایجاد اکنه : 

- غذا های مصرفی : غذا هایی مانند پیتزا , غذا های چرب  بطور کلی فست فود ها برای سلامت کلی بدن مضر هستند و مصرف بیش از حد این مواد میتواند سبب بروز اکنه شود که البته از لحاظ علمی به اثبات نرسیده است . البته امروزه مقالات جدید بیانگر این موضوع هستند که مصرف رژیم غذایی که حاوی مقادیر فراوانی از کربوهیدرات میباشد مانند مصرف بیش از حد شیر , شکلات , غذاها و شیرینی های حاوی مقادیر بالای شکر و نوشابه های انرژی زا همگی در بوجود اوردن اکنه و یا بد تر کردن شرایط ان موثر هستند . لذا از مصرف مکرر مواد غذایی شیرین پرهیز کنیم . 

- یکی از عوامل اصلی که امروزه در ارتباط با ان تحقیقات فراوان شده است استرس میباشد که میتواند در بوجود اوردن اکنه موثر باشد 

- عوامل ارثی که طبق مطالعات اخیر نشان داده شده است که اگر یکی از والدین دارای اکنه شدید باشد شانس اینکه فرزند هم مبتلا شود زیاد است . 

- استفاده از بعضی از دارو ها نیز میتواند سبب ایجاد اکنه و یا بد تر شدن شرایط اکنه شود مانند : 

   - دارو های حاوی ید و برم 

   - استروئید های تزریقی و یا خوراکی مانند ( پردنیزولون - دگزامتازون و ... ) 

   - داروهای ضد صرع مانند لیتیوم و ... 

KEYHAN

هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

آدرس : تهران - گیشا - کوی نصر - کوچه دوم - پلاک 23 - داروخانه کیهان

تلفن تماس : 88277635 - 021

ایمیل :keyhanpharmacy@gmail.com

logo-samandehi

Desing By adib-it Group