افت های دهانی

افت دهانی 

شاید برای خیلی از ما بار ها پیش امده باشد که از دردی که بواسطه افت در دهان ایجاد میشود رنج برده باشیم و به دنبال راه حلی باشیم برای برطرف کردن درد افت .

حفره دهانی شامل زبان,فضای داخل دهان,کام سخت و کام نرم , لوزه ها , زبان کوچک و دندان میباشد که با عمل به هضم ممکانیکی کمک میکند. افت ضایعه ای دردناک دهانی است که معمولا چندین روز طول میکشد و سپس خود به خود از بین میرود . این ضایعات روی قسمت های مختلف زبان و دهان دیده میشوند و غالبا در خانم و سنین بین 40-20 سال شیوع بیشتری دارد.  

انواع افت : 

خفیف ( minor ) : ا گر فقط یک افت در ناحیه دهان وجود داشته باشد ( در 80 درصد موارد )

شدید ( major ) : در صورتی که تعدا افت ها بیش از یک عدد ( 20 درصد موارد )

herpetiform : به صورت دانه های ریز کنار هم بوده و معمولا در قسمت خلفی زبان دیده میشود ( فاقد حاشیه منظم بوده و غالبا بواسطه سوختگی زبان ناشی از مصرف غذای داغ بوجود میاید ) 

درمان :

هدف از درمان افت : 1) جمع کردن زخم ها 

                          2) جلوگیری از سوار شدن عفونت ثانویه 

                          3)  کاهش التهاب و درد 

بطور کلی 4 دسته دارویی برای درمان افت ها داریم :

- بی حس کننده های موضعی : ژل لیدوکایین - اسپری لیدوکایین - شربت دیفن هیدرامین ساده - دهان شویه بنزیدامین 

دیفن هیدرامین ساده غرغره شود ( اگر قورت داده شود مشکلی ندارد و به نفع بخش تحتانی گلو میباشد ) اما نکته قابل توجه این است که به هیچ عنوان دیفن هیدرامین ساده را نمیتوان با کامپاند تعویض کرد ( چرا که دیفن هیدرامین کامپاند دارای امونیم کلراید است و سبب بد تر شدن شرایط افت میشود ) 

دهان شویه بنزیدامین سبز رنگ بوده و 3 بار در روز و هر بار 15 میلی لیتر میتوان استفاده کرد ( این دهان شویه دارای اثرات ضد درد و ضد التهاب میباشد ) .لازم به ذکر است که استفاده از دهان شویه بنزید امین درکودکان زیر 12 سال منع مصرف دارد . 

-انتی باکتریال های موضعی :

دهان شویه کلرهگزیدین را میتوان برای انواع زخم ها های دهانی به کاربرد و نحوه مصرف ان بدین صورت است که ابتدا بیمار دهان خود را بشوید و سپس 15 میلی لیتر از دهان شویه را به مدت 5 دقیقه در دهان خود بچرخاند .( تا 2 بار در زور امکان مصرف این دهان شویه میباشد ) .

محافظ ها : چسب یا محافظ های خمیری وجود دارند که مخصوص افت بوده و از پخش شدن زخم ها جلوگیری میکنند .

- داروهای جلوگیری کننده از التهاب : از جمله این داروها میتوان خمیر دهانی adcortyl ( خمیر دهانی تریامسینولون ) را نام برد که در ابتدا دهان خود را کامل شسته و تسط گوش پاک کن مقداری از پماد را برداشته و روی ضایعه قراردهید . ( بعد استفاده از دارو به هیچ وجه روی ان را مالش ندهید ) 

اما دارو های رایج موجو در بازار : 

T GEL : دارای سالیسیلیک بوده و خاصیت ضد دردی خوبی دارد و برای کودکان بالای 4 ماه قابل استفاده است 

ایرال وکس : حاوی سالیسیلیک اسید و عصاره خشک گیاه ریونر است که از درمان های مناسب برای افت های دهانی میباشد 

قطره میرتکس : عصاره گیاه مورد که علاوه بر در مان افت در درمان تب خال نیز کاربرد دارد .( لازم به ذکر است که این نوع از قطره ها حتما قبل از مصرف میبایست رقیق شوند )

قطره دهان شویه پرسیکا : عصاره گیاه مسواک و بومادران میباشد که خاصیت قابض دارد و زخم را جمع میکند .

 

 

مقالات مرتبط

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Or Reset password