داروخانه کیهان


هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

keyhanpharmacy@gmail.com

با ما در تماس باشید

88277635 - 021

آدرس

تهران : گیشا , کوی نصر , کوچه دوم , پلاک 23 , داروخانه کیهان2018-07-23 21:20:35 بازدید: 618

وی پروتیین

سلام

مطلب امروز ما در ارتباط با معرفی وی پروتیین ها و کاربرد های ان میباشد :( مطلبی کاربردی که خیلی از ما راجع به ان سوال داریم ) 

اکثر مردم امروزه بصورت خیلی رایج از پروتیین های whey به عنوان مکمل همراه با ورزش استفاده میکنند و بر این باورند که این مصرف ماده پروتیینی سبب بهبود و تسریع تولید پروتیین در عضله شده و قدرت عضلات را بالا میبرد . 

امروز با بررسی مقالات معتبر به بررسی انواع و فواید وی پروتیین ها میپردازیم :

شیر از 2 نوع پروتیین اصلی تشکیل شده است که کازیین و وی نام دارد شاید نام پروتیین وی با اب پنیر بشناسیم چرا که این پروتیین از فراورده های جانبی پنیر نیز بدست میاید . بطور کلی پروتیین وی از 9 نوع امینواسید ضروری و مورد نیاز بدن ساخته شده است .

انواع پروتیین های وی : 

1) وی پروتیین تغلیظ شده ( whey protein concentrate ) ساده ترین نوع پروتئینه که نسبت به سایر انواع پروتئین قیمت کمتری داره و حاوی چربی و کربوهیدرات کمی میباشد و درصد پروتیین در ان وابسته به میزان تغلیظ ان است که غالبا بین 90-30 درصد پروتیین است .این نوع از وی پروتیین به دلیل هضم به نسبت سخت برای مصرف قبل از خواب زیاد مناسب نمیباشد چرا که میتواند سبب ایجاد نفخ و دل درد شود.

2)وی پروتیین ایزوله : ( whey protein isolate )  جذب و هضم این نوع پروتئین در بدن خیلی سریع انجام میشه مخصوصا برای افرادی که با لاکتوز مشکل دارن و برای قبل و بعد از تمرین بسیار مناسبه ( در واقع فاقد هرگونه چربی و لاکتوز است ) و غالبا 90 درصد یا بیشتر حاوی پروتیین است .مناسب برای افرادی است که میخواهند بدن را خشک نگه دارند . 

3) وی پروتیین هیدرولیز ( whey hydrolysate ) بخاطر کیفیت بسیار بالا این گرونترین نوع از پروتئینه که بیشترین جذب رو در بدن داره و برای حفظ حالت آنابولیک در بدن پپتایدهایی با جذب سریع رو فراهم میکنه و ضمن اینکه بهترین اثر رو قبل و بعد از تمرین داره هضم بسیار راحتتری رو هم به همراه خواهد داشت . در واقع این نوع از پروتیین به اصطلاح predigested  بوده ( از پیش هضم شده ) و حتی در نسخ پزشکان به دلیل یک ماده پروتیینی کالری زا که فاقد حساسیت است و سبب افزایش کالری میشود دیده شده که تجویز میشود .

اما فواید و کاربرد های وی پروتیین : 

1) کاهش وزن : به این معنا که مصرف وی پروتیین در کنار ورزش سبب افزایش کاهش تجمع چربی های بدن شده و در عین حال سبب افزایش حجم توده عضلانی میشود .

2) کاهش کلسترول : در مطالعات انجام شده در انگلستان به مدت 12 هفته در افرادی که وی پروتیین مصرف میکردند دیده شد که مصرف وی پروتیین در پایان هفته 12 سبب کاهش مقادیر چشم گیری در میزان کلسترول شده است .

3) افزایش سیستم ایمنی بدن : از فواید جالب توجه وی پروتیین افزایش و تقویت سیستم ایمنی بدن است ( علی الخصوص در کودکان ) . در مطالعات اخیر در کشور انگلستان مشاهده گردید که در کودکانی که دچار اسم بودند با مصرف روزانه 10 گرم وی پروتیین علایم اسم به طرز چشم گیری کاهش پیدا کرد ( بدلیل بهبود عملکرد سیستم ایمنی ) 

4) کاهش فشار خون و بیماری های قلبی : استفاده از مکمل های حاوی وی پروتیین در افرادی که دارای فشار خون هستند ریسک ابتلا به فشار خون را کاهش میدهد 

اما کاربرد اصلی وی پروتیین ها : 

کاربرد اصلی وی پروتیین در واقع بهبود عملکرد عضلات و کمک به تقویت و ساخت عضلات میباشد البته این کاربرد وابسته به تمرین مداوم میباشد مصرف بیش از حد وی پروتیین مانند هر ماده دیگری میتواند دارای عوارضی باشد 

بهترین زمان مصرف وی پروتیین ها : 

صبح : در هنگام بیدار شدن بدلیل اینکه بدن به مدت ( بطور میانگین 8 ساعت ) ماده غذایی مصرف نکرده است میزان نیاز بدن به پروتیین زیاد است .

بعد از تمرین : بطور کلی فعالیت های جسمانی و تمرین ها سبب تخریب بافت های عضلانی میشود و همانطور که ذکر شد پروتیین ها نقش کلیدی در بازسازی عضلات دارند چرا که سبب ترمیم بافت عضلات شده و هم سبب حفظ , تقویت و رشد عضلات میشود .

قبل از خواب : رشد عضلات در هنگام خواب زیاد بوده لذا مصرف وی پروتیین قبل از خواب تاثیر بسزایی در رشد و تقویت عضلات دارد .

نکته قابل توجه این است که وی پروتیین مانند هر ماده دیگری که مصرف میشود اگر به مقادیر فراوان در طول روز مصرف شود و از میزان مجازی که ذکر شده بیشتر مصرف شود میتواند دارای عوارضی مانند : درد شکمی - سردرد - کاهش اشتها و ... شود . 

 

Logo

از جدید ترین محصولات و اخبار آگاه شوید

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از جدید ترین محصولات و اخبار کیهانی