داروخانه کیهان


هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

keyhanpharmacy@gmail.com

با ما در تماس باشید

88277635 - 021

آدرس

تهران : گیشا , کوی نصر , کوچه دوم , پلاک 23 , داروخانه کیهان2018-05-25 21:55:48 بازدید: 540

انواع انسولین

بسم الله الرحمن الرحیم

 

امروز میخواهیم دررابطه با انواع انسولین صحبت کنیم :

در واقع انسولین یک هورمون انابولیک است که خواص انتی کاتابولیک دارد . در گذشته انسولین از منابع حیوانی    ( خوک و گاو ) گرفته میشد اما امروزه به لطف تکنولوژی دارای توالی های انسانی است که این باعث شده واکنش های حساسیت زا بسیار کمتر شود.

انسولین جزء دارو های ایمن بوده وتقریبا با هیچ دارویی تداخل ندارد اما ! یک نکته مهم که باید یادمان باشد این است که یک سری از مواد و دارو ها بر روی قند خون تاثیر گذارند : مانند کورتون ها که سبب افزایش قند خون میشوند و یا در افرادی که الکل مصرف میکنند که الکل سبب کاهش قند خون میشود ( هایپوگلایسمی ) .

اما چرا در سطح داروخانه ها این دارو ضروری بدون نسخه داده نمیشود ؟ همانطور که گفتیم این دارو آنابولیک است (به این معنی‌ که در ساختن ماهیچه‌ها نقشی‌ بسیار حیاتی را ایفا می‌کند ) و سبب افزایش وزن میشود بنابراین متاسفانه دیده شده که بعضا ورزشکاران از این هورمون سوء استفاده میکنند .

شایع ترین عارضه انسولین هایپوگلایسمی است ( افت قند خون ) :

درهنگام بیداری که علایمی چون : لرزش بدن - تعریق بدن – تاری دید – گزگز اطراف دهان – گرسنگی – خواب الودگی

در هنگام شب علایمی چون : کابوس – سردرد – تعریق شبانه    که اگر فرد هوشیار نبود ساده ترین کار گلوکاگون بصورت زیر جلدی است .

Lisproانسولین سریع الاثر یا

 این نوع انسولین بسیار سریع اثر کرده و میزان گلوکز خون را در مدت پنج دقیقه بعد از وارد شدن به جریان خون ، پائین میاورد.

حداکثر مقدار فعالیت این نوع انسولین تقریباً در یک ساعت بعد از تزریق است این نوع انسولین بعد از سه ساعت از زمان تزریق، دیگر فعالیتی ندارد.

یکی از مزایای تزریق انسولین سریع الاثر اینست که بعلت اثر سریع آن بر قند خون و طولانی نبودن فعالیتش امکان بروز هایپوگلیسمی در مریض بسیار کمتر است

انسولین کوتاه اثر یا رگولار

 این نوع انسولین نسبت به انسولین لیسپرو (Lispro ) زمان بیشتری لازم دارد تا اثر خود را بروز دهد تقریباً ۳٠ دقیقه بعد از تزریق شروع به فعالیت می کند اما اثرش برای مدت  طولانی تری باقی می ماند. حداکثر فعالیت این نوع انسولین سه ساعت بعد از تزریق است و تقریباً هفت ساعت بعد ، فعالیتی در  جریان خون نخواهد داشت .

     انسولین متوسط الاثر یا انسولین    LENTEو NPH

هر دو این انسولین ها بر اساس الگوی مکانسیم طبیعی انسولین در بدن طراحی شده اند.در واقع غلظت کمی از انسولین  فعال تا ۲۴ ساعت در بدن جاری می شود. میزان قند خون در طی چند ساعت بعد از تزریق کاهش می یابد. حداکثر فعالیت این نوع انسولین ١۲ ساعت بعد از تزریق است و در ١۲ساعت بعدی با شدت متوسط به فعالیت خود ادامه می دهد.

انسولین طولانی الاثر یا ULTRALENTE

این انسولین برای افرادی طراحی شده است که تنها می توانند یک تزریق در طول روز داشته باشند. فعالیت این نوع انسولین بعد از مدت طولانی تری( حدوداً ۶ ساعت )در بدن آغاز می شود . اما میزان فعالیت پائین انسولین را تا ۲۵ ساعت در بدن حفظ می کند. در برخی بیماران این نوع انسولین مانند انسولین  متوسط الاثر زمان کمتری در بدنشان فعال باقی می ماند.

 

GELERAGINE انسولین طولانی الاثر 

این نوع  انسولین در بسیاری از مبتلایان به دیابت نوع یک استفاده می شود. اثر آن بسیار به انسولین طولانی الاثر ultralente شبیه است وبیمار دیابتی می تواند تنها با یک بار تزریق در طول  شبانه روز  گلوکز خود را کنترل کند. در مورد مصرف این انسولین باید احتیاط لازم صورت گیرد و برای تزریق با سایر انسولین ها در یک سرنگ مخلوط نشود.

KEYHAN

هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید

آدرس : تهران - گیشا - کوی نصر - کوچه دوم - پلاک 23 - داروخانه کیهان

تلفن تماس : 88277635 - 021

ایمیل :keyhanpharmacy@gmail.com

logo-samandehi

Desing By adib-it Group